Dondurma yerken hasta olmayın

Dondurma yerken hasta olmayın.13662
  • Giriş : 28.06.2008 / 11:32:00

Hijyenik koşullarda üretilen ve yaz kış rahatlıkla tüketilebileceği belirtilen dondurmanın, bu koşullara uyulmadığında ise kolibasilinden gıda zehirlenmesine kadar çok sayıda hastalığı tetikleyeceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Işıl Var, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların ısınmasıyla daha çok tüketilen dondurmanın, hijyenik kurallara uyulmadan tüketilmesi durumunda bir çok hastalığa neden olabileceğini söyledi.

Dondurmanın besleyici bir ürün olmasına karşın mikroorganizmaların oluşmasına da elverişli ortamlar yarattığına dikkati çeken Var, bu nedenle üretiminden tüketime kadar geçen her aşamada hijyen kurallarına uyulmasının önemli olduğuna belirtti.

Hijyenik koşullarda üretilen dondurmanın, yaz kış rahatlıkla tüketilebileceğini ifade eden Var, şunları söyledi:

''Özellikle, mahalle aralarında açıkta satılan dondurmalar, sağlık için ciddi tehlike oluşturabilir. Sağlıksız koşullarda üretilen dondurmalar, ucuz olduğu için satın alınmamalı. Hijyenik ortamlarda üretilmeyen dondurmalar, kolibasilinden gıda zehirlenmesine kadar çok sayıda hastalığın tetikleyicisi olabilir. Dondurma yedikten sonra bu tür şikayetleri olanlar 'dondurma yedim üşüttüm rahatsızlığım bundandır' dememeli. Gıda zehirlenmesi geçiriyor olabileceklerinden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalılar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious