Dondurmam Gaymak, ABD'ye gitti

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Oscar'a aday gösterilen "Dondurmam Gaymak" filminin yönetmeni Yüksel Aksu, filmini Altın Küre yarışmasına götürmek için Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'tan icazet aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Söyleşiye katılmak üzere Adana'ya gelen Yönetmen Aksu, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı ziyaret etti.

Durak'a sizinle fotoğraf çekilmek için yanınıza geldim diyen Aksu, Adana'nın Türk sinema tarihinde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Aksu, "Burası bir karargah. Sinemaya bu kadar konu olmuş bir şehir, bu kadar fazla oyuncu. yönetmen, senarist kazandırmış megapol yoktur. Karacaoğlan, Seyithan, Dadaloğlu filmi çekilecek olsa nereye gideceksiniz. Adana'ya tabiki" dedi.

Dondurmam Gaymak filminin afişini Durak'a gösteren Aksu, filmin tamamen halkın oynadığı bir film olduğunu belirtti.

Kendisinin ilk ödülünü kısa metrajlı filmle Adana Altın Koza Film Festivali'nde aldığını, son ödülünü de yine aynı festivalde Dondurmam Gaymak filmi ile aldığını anlatan Aksu, "Bu film Adana'da 3 ödül aldı. Şimdi Oscar'a aday. Teknik diskalifiyeyi geçtik. Altın Küre yarışmasına katılacak. Amerika'dan ayağımın tozuyla Adanaya geldik. Başkanımdan Altın Küre'ye gidip gitmeme için icazet almaya geldim" dedi.

Film için halktan sponsorluk istediğini belirten Aksu, ABD'de Türkiye'nin yanlış tanındığını şöyle anlattı; "Burada Türkiye'nin ortalama bir ülke olmadığını temsil ediyoruz. ABD'liler bize sizde mizah var mı diye bakıyor. Ben onlara "Biz sığırız" dedim. Nasıl espri olmaz bizde. Biz Nasrettin Hoca'nın, Mevlana'nın torunlarıyız. Cami ile meyhane yan yana, başörtülü ile bikinili aynı ortamda dedim. Bize bakış açılarını değiştirecek film."

Aksu, ziyaret sonunda Durak'ın elini öperek 50 YTL el öpme parası aldı. Parayı eline alıp gösteren Aksu, "Rakı içeceğim, kebap yiyeceğim" şeklinde konuştu.

Aksu, Durak'ı yanaklarından da öpmek istedi ancak Büyükşehir belediye Başkanı Aytaç Durak, bu girişime, "Öpüşme yok" diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious