"Dondurucu soğukta tören" haberi de yalan çıktı

  • Giriş : 04.12.2007 / 01:06:00
  • Güncelleme : 04.12.2007 / 00:54:46

Bir ilköğretim okulunun açılışıyla ilgili çıkan haberlere Kars Valiliği'nden cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açılışın medyada çıktığı gibi olmadığını belirten Valilik 'Sıcaklık -30 değil -2 dereceydi' dedi.

Kars Valiliği açılışla ilgili  şu açıklamayı yaptı:

01.12.2007 Cumartesi günü İlimiz Merkez Esenyazı Köyü İlköğretim Okulu açılışı ile ilgili basın-yayın kuruluşlarında çıkan haberlerde; açılış törenine protokolün geç kalması sebebiyle törenin 35 dakika geç başlatıldığı ve bu nedenle öğrencilerin -30 derece soğukta bekletildiği belirtilmektedir.

Okul ihtiyacı olan ve 8 derslikli kaloriferli yaptırılan İlimiz Merkez Esenyazı Köyü İlköğretim Okulu açılış töreni, 01.12.2007 Cumartesi günü saat 12.30 olarak belirlenmiş, program saati ve yeri tüm protokol üyelerine ve İlimizdeki basın mensuplarına, Valiliğimiz Bilgi İşlem Merkezinden 30.11.2007 Cuma günü saat 11.10’da “Sayın Valimizin katılımlarıyla Merkez Esenyazı Köyü İlköğretim Okulunun 01.12.2007 Cumartesi günü saat 12.30’da açılışı yapılacaktır. Bilgilerinize” şeklinde cep mesajı ile gönderilmiştir.

Kars Valiliğince tahsis edilen bir minibüs ile basın mensupları okul açılış saatinden yarım saat önce köye ulaştırılmış olup, bu köye gidiş sırasında, minibüsteki tüm basın mensupları tarafından törenin saat 12.30’da başlayacağı da bilinmekteydi.

Öğrenciler, 11.45’te okul bahçesinde toplanmaya başlamış, gelen öğrenciler, aynı okul bahçesinde bir yıl önce yapılan 2 derslikli sobası yakılan eski okul binasında bekletilerek 12.15’te tören alanına alınmışlardır. Öğrencilerin ihtiyacı olabilirliği düşüncesi ile okulun sobası yanar vaziyette tutulmuştur. Tören saati 12.30 olarak bildirilmesine ve köy muhtarlığınca öğrencilerin saat 12.00’de gelmeleri anons edilmesine rağmen, tören alanına bazı köylüler öğrenci olmayan çocuklarıyla da erken saatte gelmeye başlamışlardır. Köylülerin, okulun açılış törenine katılımı da zorunlu tutulmamıştır.

Köyde ilk defa böyle bir okul açılışı yapılması ve köyün modern bir okula kavuşması nedeni ile kalabalıkça köy halkı, öğrenci olan ve olmayan çocuklarıyla birlikte törene katılmışlardır. Valimiz Sayın Mehmet Ufuk ERDEN ve diğer protokol mensupları herhangi bir gecikme olmadan tören alanına tam 12.30 da ulaşmışlar ve tören hemen başlatılmış, öğrencilerin soğuktan etkilenmemeleri için Sayın Valimiz törenin kısa tutulması talimatını vermiştir.

Açılış programında yer alan halk oyunu gösterileri ve protokol konuşmaları Sayın Valimizin talimatı ile kısa tutularak okul açılışı yaklaşık 15 dakika içerisinde sonlandırılmıştır. Öğrencilerin alanda iki saat bekletildiği haberi gerçeği yansıtmamaktadır.

Ayrıca haberlerde belirtildiği üzere hava sıcaklığı -30 derece değildir. Meteorolojinin her gün saat başı yaptığı sıcaklık ölçümlerinde 01.12.2007 günü saat 12.00’de sıcaklığın -2 derece olduğu, saat 13.00’de yapılan ölçümde ise sıcaklığın -1,4 derece olduğu tespit edilmiştir.

Bazı basın kanallarındaki resimlerdeki annenin yanındaki 3 yaşındaki kız çocuğu bu okul öğrencisi değildir. Anne ve küçük kız, coşkulu okul açılışı sevincine katılmak için tören alanında bulunmaktadır. Kız çocuğunun soğuktan etkilenip etkilenmeyeceği ile sağlığına ilişkin nasıl hareket edilmesi gerektiği hususunun anne tarafından değerlendirilmesi gerekeceği açıktır.

İlimizdeki bu gerçeği yansıtmayan okul açılış haberleri; halkımızın, köylülerimizin ve çocuklarımızın güzel bir okula kavuşma sevinçlerini gölgelemiştir.

Değerli kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla saygı ile duyurulur.

Kars Valiliği

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious