Dönem başkanlığı Portekiz'de

Dönem başkanlığı Portekiz'de .5452
  • Giriş : 02.07.2007 / 17:43:00

Portekiz, 6 aylık AB dönem başkanlığını bugün Almanya'dan devraldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Portekiz AB üyesi olduğu 1986 yılından bu yana 1992 ve 2000 yıllarında iki kez dönem başkanlığı yaptı.

Dönem başkanlığının ilk toplantısı, Portekiz Başbakan Jose Socrates ve AB Komisyonu'nun Portekizli Başkanı Jose Manuel Barroso liderliğinde, Portekizli bakanlar ve AB Komisyonu üyelerinin katılımıyla Porto'da yapılacak.

AB dönem başkanlığı boyunca yapılacak toplantılar için diplomat, siyasetçi ve gazeteci, yaklaşık 50 bin kişinin Portekiz'e gideceği tahmin ediliyor.

Portekiz, dönem başkanlığı için 51 milyon euroluk bütçe ayırırken, bunun 46 milyonunun Dışişleri Bakanlığı bütçesinden karşılanacağı, ayrıca 8 ana sponsorun bulunduğu bildirildi.

Sosyalist Socrates hükümetinin ülkede güvenlik görevlisi sayısını da artıracağı açıklandı.

Lizbon'da 18-19 Ekim tarihlerinde yapılacak AB Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısında polis sayısının 6 katına çıkarılacağı belirtildi.

Portekiz'in AB dönem başkanlığı boyunca öncelikli olarak ele alacağı konu yeni AB anlaşması.

23 Temmuz tarihinde yapılacak Hükümetler Arası Konferansta yeni anlaşma metninin tamamen şekillenmesi ve Ekim ayındaki toplantıda 27 AB ülkesi liderinin bunu kabul etmesi bekleniyor.

Bu arada, Portekiz'in dönem başkanlığında 8-9 Aralık tarihlerinde AB-Afrika toplantısı yapılacağı, 27 AB ve 50 Afrika ülkesinden liderlerin bu toplantıya katılacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious