Döner, fast food ürünlerini solladı

Döner, fast food ürünlerini solladı.13709
  • Giriş : 30.01.2009 / 18:25:00

Avrupa Türk Döner İmalatçıları Derneği (ATDİD) Başkanı Atasever Şir, dönerin dünyadaki fast food ürünlerinin önüne geçtiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkezi Almanya'da bulunan Türkdöner Dergisi tarafından düzenlenen ''1. Dünya Döner Kongresi'' Antalya'da başladı. Türkiye'de ve Avrupa'da döner sektörünün sorunları, yeni teknolojik gelişmelerle dönerin geleceğinin tartışıldığı toplantıya, Alman Yeşiller Partisi'nde politika yapan Gülnur Can ile Filiz Demirel ile 12 ülkeden 100'den fazla döner imalatçısı da katıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları kongrede yaptığı konuşmada, Türk vatandaşlarının Avrupa'da yaptığı atılım ve yeniliklerle Türk damak tadı olan döneri tüm Avrupa'ya ve dünyaya tanıttıklarını kaydetti. Bakanlık olarak 1 Şubat tarihini ''Döner Günü'' ilan etmek istediklerini, Avrupa'da faaliyet gösteren Türk döner imalatçılarının, bu kongrede bunu kendilerinden önce açıkladıklarını belirtti.

Mirmahmutoğulları, şöyle devam etti:

''1 Şubat'ı Dünya Döner Günü olarak ilan edeceğiz. Yurt içinde ve yurt dışında dönercilerin yanındayız. Devlet olarak dönerin tanıtımı ve gelişimi için elimizden geleni yapacağız. Bundan sonra tüm yayınlarımızda ve takvimlerimizde 1 Şubat tarihini dünya Döner Günü olarak yazacağız ve belirleyeceğiz. Tarım Televizyonu kuracağız. Burada da 1 Şubat Dünya Döner Günü etkinliklerini anlatacağız. Bu günün hafızalara kazınması için elimizden geleni yapacağız. Dönerciliği meslek haline getirmek için girişimlerde bulunacağız. Döner Yüksek Okulu açılması için çalışacağız. Bunun için YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuracağız. Dönerin dünyaya çok iyi tanıtılması ve marka olması için standartlar oluşturuldu. Döner standardı çıktı. Bu konuda yasal alt yapı hazırlandı.''

-ATDİD BAŞKANI ATASEVER ŞİR-

Avrupa Türk Döner İmalatçıları Derneği (ATDİD) Başkanı Atasever Şir de 12 yıl önce Berlin'de dönerciliği başlatarak bugün tüm Avrupa ülkelerine yaygınlaştırdıklarını bildirdi. Amaçlarının dönerciliğin sorunlarını tespit ederek çözüm bulmak ve Türk döner imalatçılarının Avrupa'da güç birliğini oluşturmak istediklerini anlatan Şir, şöyle devam etti:

''Milli damak tadımız olan döner dünyada bir numara oluyor. Döner dünyadaki fast food ürünlerinin önüne geçti. Avrupa'da geniş kitlelere ulaştık. Ancak eksikliklerimiz var. Döneri bir türlü dünya markası yapamadık. Hedefimiz Avrupa'daki döner üreticilerini bir çatı altında buluşturmaktır. Dönerin kalitesini artırmak ve prestijini korumak istiyoruz. Döneri dünya markası yapmak istiyoruz.''

-TÜRK-ALMAN İŞ ADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI REMZİ KAPLAN-

Türk-Alman İş Adamları Derneği Başkanı Remzi Kaplan ise 1969 yılından itibaren tahta bavullarla Almanya'ya giden Türk işçilerinin üçüncü kuşak çocukları ve torunlarının Avrupa'da iş adamı ve yatırımcı haline geldiğini bildirdi. Kaplan dönerin tarihçesi olduğunu ancak, doğum günü olmadığını ifade ederek, 1 Şubat tarihinin dünya Döner Günü olarak kutlanmasını önerdi. Slogan olarak da ''Ne mutlu döner yiyene'' sloganının kullanılmasını isteyen Kaplan, ''1 Şubat Dünya Döner Günü olarak ilan edilsin. Dünyada ve Türkiye'de döner günü kutlansın. Takvim yapraklarında 1 şubat Dünya Döner Günü olarak yer alsın'' dedi.

-SETBİR BAŞKAN YARDIMCISI FARUK KAYAR-

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkan Yardımcısı Faruk Kayar da Türk dönerine sahip çıkılmaması halinde, dönere komşu ülkelerin sahip çıkacağını öne sürdü.

Bugünkü fiyat ve maliyetlerle Türkiye'nin kırmızı et sektöründe dünya ile rekabet edemeyeceğini anlatan Kayar, ABD'de kişi başına kırmızı et tüketiminin 139 kilogram, AB ülkeleri ortalamasının 83 Kilogram Türkiye'de ise sadece 9 kilogram olduğunu ifade etti. Türkiye'de kırmızı et sektöründe ortak piyasa düzeni eksikliği olduğunu, kayıt dışı üretimin giderek arttığını, yetersiz denetim ve mevzuat uygulamalarında eksiklikler olduğunu anlatan Kayar, şöyle devam etti:

''Piyasayı denetlemek için eleman eksikliği var. Türkiye'de binlerce işsiz gıda mühendisi var. Türkiye'de 'Yeminli Gıda Müşavirliği' uygulamasına geçilmeli. Merdiven altı üretime son verilmeli. Kayıt dışı üretim haksız rekabete yol açıyor. Türkiye'de kırmızı ete karşı kampanya var. Televizyona çıkan her doktor (kırmızı et yemeyin) diyor. Gelecek kuşaklar protein yetersizliğiyle büyüyecek. Buğday ve mısır fiyatları dünya borsaları üzerinde seyrediyor. Bu şekilde dünya ile rekabet edebilme şansımız hiç yok. Ama Avrupa'daki Türkler, dünyanın dört bir yanından et alabiliyor. Böylece dünya ile rekabet edebilme şansları var. Beyaz et ile kırmızı et arasındaki fiyat makası her geçen gün artıyor. Türkiye, kırmızı et sektörünün bugünkü yapısıyla bırakın ihracat olanaklarını, iç tüketimi bile karşılayamayacak duruma düşmektedir. Beyaz et sektörü AB'ye hazır durumdadır. Ancak kırmızı et sektörü zor durumda.''

Toplantıda, Avrupa'da döner işletmeciliği ve imalatında çok başarılı olan iş adamlarına Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları tarafından ödül verildi.

1. Dünya Döner Kongresi yarın yapılacak etkinliklerle sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*