Donmamak için hapse bile razı

Donmamak için hapse bile razı.17402
  • Giriş : 03.01.2009 / 08:26:00

Ankara'nın en işlek caddelerinden Necatibey'de bir trafo yanında yaşam mücadelesi veren kimsesiz vatandaş donmamak için hapse atılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'nın en işlek caddelerinden Necatibey'de bir trafo yanında yaşam mücadelesi veren kimsesiz vatandaş, donma tehlikesi geçirdiğini belirterek, cezaevi de olsa bir yere götürülmesini istedi. Çevredeki insanlar, yardım kuruluşlarını aramalarına rağmen kimsesiz şahısla ilgilenilmediğini iddia etti.

Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Necatibey Caddesi'ndeki köprü civarında kimsesiz bir vatandaş, soğuk kış gecelerini açıkta geçiriyor. Çevredeki vatandaşların 4-5 aydır sokakta yaşadığını belirttiği Mehmet Ekinci, soğuktan çok üşüdüğünü belirtti.

Cezaevi ya da kimsesizlerin barındırıldığı sıcak bir yerde kalmak istediğini söyleyen Ekinci, ailesini ve geçmişini hatırlayamıyor. Vatandaşların getirdiği yemeklerle karnını doyuran Ekinci, "Kediler gelip yemeklerimi yiyor, yüzümü tırmalıyor. Ne olursun abi, Allah rızası için, beni buradan aldırın. Cezaevi de olsa kalırım ben." diyor. Soğuk hava nedeniyle ihtiyaçlarını tutamadığını belirten Ekinci, bu pis ve kötü ortamdan kurtulmak istediğini söyledi.

Yakındaki işyerlerinde ve evlerde oturanlar ise defalarca aradıkları yetkililerden kimsenin Ekinci'yi almaya yanaşmadığını belirtti. Bu güne kadar 21 farklı resmi kurumla görüştüğünü söyleyen bir şahıs, 153 Alo Zabıta'yı arayarak yine yardım istedi. Şahsın Ekinci'nin alınması isteğine karşı zabıta, dışarıda kalan vatandaşlarla kendilerinin ilgilenmediğini belirterek, Çanyaka Kaymamaklığı'nı aramasını önerdi. Kaymakamlık yetkililerinin daha önce bir kez Ekinci'yi götürdüğünü ve birkaç gün sonra yeniden eski mekanına dönen Ekinci'nin bakımının yapıldığını gördüğünü anlatan vatandaşlar, "Arıyoruz, kimse ilgilenmiyor. Geçenlerde Kaymakamlıktan geldiler, alıp götürdüler. İki gün sonra bırakmışlar, yeniden buraya geldi. Biz elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Ekinci'nin durumuna çok üzülen bir bayan ise yardım çağrılarına cevap verilmemesi nedeniyle gözyaşlarını tutamadı. Ağlayarak konuşmaya çalışan bayan, "İnsan bu ya, burada donacak. Hiç kimse yardım etmiyor." dedi. Vatandaşlar, Ekinci'nin akli dengesinin yerinde olmadığını belirterek, bakım yapılacak bir yardım kuruluşuna götürülmesini talep etti. Polisin donma tehlikesi geçirenleri polis merkezlerinde misafir ettiklerini anlatan vatandaşlar, Ekinci'nin ihtiyaçlarını tutamaması nedeniyle polisler tarafından götürülemediğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*