Dönüş tarihimi bilmiyorum

Dönüş tarihimi bilmiyorum.12190
  • Giriş : 01.02.2008 / 12:45:00

Galatasaray'da sakatlığı nedeniyle uzun süredir takımdan uzak kalan Ayhan Akman, özellikle iyi bir performans gösterdiği dönemde sakatlanmanın kendisi için çok üzücü olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Futbol Federasyonu'nun yayın organı Tam Saha dergisinin şubat ayı sayısında röportajı yer alan Ayhan Akman, ameliyat sonrası yapılan planlara göre, şimdiye dek sahalara dönmüş olması gerektiğini belirtirken, “Ama topla antrenmanlara başladıktan sonra ağrılarım arttı.

Tedavim sürüyor ve dönüşümün tam tarihini ben de bilemiyorum açıkçası. Özellikle iyi performans gösterdiğim bir dönemde sakatlanmak üzücü. İnsan bir an önce dönmek, oynamak istiyor ama bu süreç gerçekten zor olacak” dedi.

Galatasaray'da Linderoth ile kendisinin sakatlanmasının ardından takımda görev alan Mehmet Topal ve Mehmet Güven'in performanslarıyla ilgili olarak, “Bence ikisi de oldukça kaliteli oyuncular ve ikisini de başarılı buluyorum” diyen Ayhan, “Ama bir gerçek var ki, benim 10 sene önce yaşadığımı onlar şimdi yaşıyor. İkisi de çok genç. Ön libero mevki tecrübenin en fazla önem kazandığı bölge. Onlar da bu tecrübeyi zamanla kazanacak ve daha da iyi olacaklar” diye konuştu.

“FENERBAHÇE İLE ÇEKİŞİRİZ”

Turkcell Süper Lig'de şampiyonluk için Fenerbahçe ile çekişeceklerine inandığını söyleyen Ayhan, Sivasspor'un aynı seviyede mücadeleye devam edemeyeceğini düşündüğünü belirterek, “Açıkçası Sivasspor'un buraya kadar bile geleceğini tahmin etmiyordum. Sezon başında yakaladıkları çıkışın geçici olduğunu düşünüyordum ama sürekli kat ederek bu noktaya kadar geldiler. Yine de ikinci yarıda aynı başarıyı gösterebileceklerini sanmıyorum. Şampiyonluk yarışı bizimle Fenerbahçe arasında geçer” şeklinde konuştu.

“ROBERTO CARLOS'UN PEŞİNİ BIRAKMAZDIM”

Genç futbolcuların kendilerine örnek olabilecek oyunculardan çok şey alması gerektiğini belirten Ayhan, örnek isimler olarak Hagi, Taffarel ve Roberto Carlos'u göstererek, şunları söyledi:

“Mesela Hagi bize çok şey öğretti. Taffarel keza öyle. En yakın örnek Roberto Carlos. Düşünün bir kere, insan Carlos'tan bir şeyler öğrenmez mi? Yani insan özellikle onun yanına gider sorar, 'Maça nasıl hazırlanıyorsun, neler yapıyorsun?' diye. Bir sol bek oyuncusu olsam peşini bırakmazdım. 'Topu nereye atmam lazım, defansta ne yapmalıyım, hücuma çıkarken nasıl davranmalıyım?' diye sürekli konuşurdum onunla. Sonuçta dünyanın iyi oyuncularından birisi. Öyle bir oyuncudan bir şeyler öğrenme hevesi olmayan oyuncuya şaşarım. Bakın ben şu yaşımda futbolcu arkadaşlarımdan, hocalarımdan ne öğrenebilirim derdindeyim. Sonuçta öğrendiğin her şey sana bir şekilde dönecektir. Tabii Roberto Carlos biraz uç bir örnek. Mesela Linderoth onun kadar şöhretli değil ama ondan yaşam tarzı, karakteri ve oyunculuğuyla ile çok şey öğrenebiliyorsunuz.”

“AVRUPA ŞAMPİYONASI'NDA MÜCADELE ETMEK İSTİYORUM”

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (A) Milli Takım'ın şansı için, “Asıl önemli olan bizim göstereceğimiz performans. Eğer biz kendi gücümüzü ilk maçtan son maça kadar tam olarak sahaya yansıtırsak, büyük başarılara imza atarız” diyen Ayhan, kendisinin finallerde oynama şansı için ise şunları kaydetti:

“Hem yaş hem de tecrübe olarak Avrupa Şampiyonası'nda mücadele edecek Milli Takım'ın kadrosunda olmam gayet doğal. Geriye dönüp baktığımda 20'li, 25'li yaşlarda iyi performans sergilediğim zamanlar oluyordu ama futbolu şimdiki kadar bilmiyordum. Şu anda futbolu her yönüyle çok daha iyi bildiğimi, ayrıca iyi de oynadığımı düşünüyorum. Sakatlıktan döndükten sonra öncelikle Galatasaray'da iyi bir performans sergileyerek şampiyonluğa ulaşmak, sonra da milli takımımız ile Avrupa Şampiyonası'nda mücadele etmek istiyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious