Doping cezaları iki katına çıkıyor

Doping cezaları iki katına çıkıyor.9263
  • Giriş : 23.11.2008 / 11:17:00

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nden (CAS) Prof. Dr. Massimo Coccia, gelecek yıldan itibaren yasaklı madde kullanan sporculara verilen cezanın iki katına çıkacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Coccia, Türkiye Halter Federasyonu'nun davetlisi olarak geldiği Antalya'da 4. Akdeniz Halter Kupası'nda, dopingle mücadelede gelecek yıl uygulanacak yeni kanunlarla ilgili bilgi verdi.

Dünya Anti-Doping Ajansı'nın (WADA) dopingle mücadelede katı ve sıkı şekilde hile yapan sporculara karşı ahlaklı sporcuların haklarını koruduğunu belirten Coccia, bu nedenle 2009'da yasaklı madde kullanan sporculara verilen cezanın artacağını ve yeni yaptırımlar uygulanacağını kaydetti. Coccia, CASA'nın, Ocak ayından itibaren WADA'nın yeni kurallarını uygulayacağını vurguladı.

Prof. Dr. Massimo Coccia, 3 kez yasaklı madde kullandığı tespit edilen sporculara ömür boyu müsabakalardan men cezası verileceğini, doping maddesi kullanan sporcuda ''ağırlaştırıcı nedenler'' bulunması halinde 2 yıl olan men cezasının da 4 yıla çıkarılacağını dile getirdi.

Yasaklı madde kullanan ve bunları temin edenlerle ilgili para cezalarının asla hak mahrumiyeti yerine verilemeyeceği vurgulayan Coccia, maddi yaptırımların da sporcunun kazancına göre değiştiğini kaydetti. Coccia, İngiltere Premier Ligi'nden bir sporcuyu örnek göstererek, bu sporcunun yasaklı madde kullandığının tespit edilmesi durumunda kendi liginin değeri ve kazancına göre para cezası ödeyeceğini dile getirdi.

Yeni kanunun doping testi öncesinde hatasını itiraf eden sporculara yüzde 50 ceza indirimi sağladığını belirten Coccia, başka sporcuların da doping kullandığını ihbar eden dopingli sporcunun cezasında da yüzde 75 oranında indirime gidilebileceğini söyledi.

Coccia, WADA'nın yeni kuralları kapsamında cezalarla ilgili ulusal kurumlarla çelişki doğması durumunda federasyonların uluslararası kurulların kabul ettiği kanun ve düzenlemeleri uygulamakla yükümlü olduğunu vurguladı.

-SPORCULARA UYARI-

Coccia, bazı sporcuların bilgisizlikleri nedeniyle, güvenlerini kötüye kullanan antrenörler ve doktorları tarafından yanlış yönlendirilerek farkında olmadan yasaklı madde kullandıklarını dile getirdi.

Sürekli yasaklı madde kullanan bazı sporcuların, ''Bir partiye katıldım, burada içeceğimin içine bir madde koymuşlar'' şeklinde ''komik ve garip'' savunmalar yaptıklarını dile getiren Coccia, ''Bunlar mazeret olamaz. Sporcu, müsabakalar için gittiği ülkelerde kapalı olmayan şişelerden bir şey içmemesi, başka bir sporcudan bardak alarak kullanmaması, herhangi bir masadan su içmemesi gerektiğini bilir. Biz kuralları uygulamak zorundayız'' dedi.

-NUMUNE PARMAK İZİYLE ALINSIN-

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sağlık Üst Kurulu Üyesi Doç. Dr. İbrahim Yanmış da AA muhabirine yaptığı açıklamada, dopingle mücadelede, numuneyi taşıyan kişiler, sporcu ve antrenörler ile gelişen yeni doping maddelerinin tespitine yönelik zorluklar yaşandığını söyledi.

Yeni doping maddelerinin tespitine yönelik çalışmaları WADA'nın etkin şekilde gerçekleştirdiğini ifade eden Yanmış, yarışma dışı numune alımlarında numuneyi verenlerin tespitinin zorluğuna dikkati çekti. Dopingi organize yapan ülkelerin sahte kimlik bile bastırdıklarını belirten Yanmış, bu nedenle parmak iziyle numune alınması gerektiğini kaydetti.

Yanmış, en büyük sıkıntılardan birinin de sporcunun yarıştığı diğer sporcuların doping aldığını düşünmesi olduğunu belirterek, bunu ortadan kaldırmak için tüm sporculardan yarışma öncesinde belirli sayıda numune alınması zorunluluğu getirilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*