Dopinge karşı TADA kuruluyor

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Sporda yasaklı madde kullanımını ortadan kaldırmak amacıyla TADA kurulmasını öngören kanun tasarısı TBMM Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kabul edilen tasarıya göre, eşit şartlar ve rekabet ortamında spor yapılmasını sağlamakla görevli ve yetkili Türkiye Anti-Doping Ajansı(TADA) kurulacak. TADA, tüzel kişiliğe sahip özel hukuk hükümlerine tabi bağımsız bir kuruluş olacak. TADA, bütün spor dallarında dopingle mücadelenin etkin bir şekilde yürütülmesi konusunda genel prensipleri belirleyecek. TADA, bütün spor dallarında yarışma içi veya yarışma dışı doping kontrolü için WADA tarafından bildirilen numune alım standartlarını yürürlüğe koyacak ve uygulatacak.

WADA tarafından belirlenen ve sporda kullanımı yasak olan maddelerin listesini ilgili kurumlara duyuracak olan TADA, doping analiz sonuçlarını ilgililere yazılı olarak bildirecek. Doping numune alıcılarını tespit ederek, görevlendirecek ve bunların eğitimini sağlayacak olan TADA, doping numunesi alma sürecini ihlal edenleri, haklarında gerekli işlemleri yapmak üzere yetkili mercilere bildirmek zorunda olacak. Tasarıya göre spor federasyonları, TADA'nın dopingle mücadele hususunda belirlediği usul ve esaslara, talimat ve ilkelere uymak, doping numunesi alıcılarının görevlerini yerine getirirken gerekli yardım ve kolaylığı göstermek zorunda olacak.

Görüşmeler sırasında komisyona bilgi veren Spordan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'de 2003 yılında 668 sporcudan numune alındığını, bunlardan 10'unda doping çıktığını açıkladı. 2004 yılında 1508 numuneden 28, 2005 yılında 2416 numuneden 40 numunede dopinge rastlandığını açıklayan Şahin, 2006 yılında 3715 numuneden 28 sporcuda doping çıktığını kaydetti. Türkiye'de 2006 yılında dopingli sporcu sayısının oranının binde 75 olduğunu dile getiren Bakan Şahin, bu oranın Avrupa ülkelerinin gerisinde olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious