Dopingle mücadele yasa tasarısı Meclis'te

Dopingle mücadele yasa tasarısı Meclis'te.36434
  • Giriş : 22.04.2008 / 11:52:00

Dopingle mücadele ve yasaklı madde kullanımını ortadan kaldırmak için yasa çıkarılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet, spor faaliyetlerine gölge düşüren dopingi engellemek için adım attı. Dopingle mücadele ve yasaklı madde kullanımını ortadan kaldırmak için yasa çıkarılıyor. TBMM’ye sunulan tasarıya göre Türkiye Anti-Doping Ajansı kurulacak. Ajans, doping kontrolü yapacak.Tasarıyla, yasaklı madde kullanımını ortadan kaldırmak, sporcunun ve yarışmalarda kullanılan hayvanların sağlığını korumak, eşit şartlarda spor yapılmasını sağlamak için Türkiye Anti-Doping Ajansı (TADA) kurulacak. Merkezi Ankara’da olacak TADA’nın Yönetim Kurulu’nda; Gençlik ve Spor Genel Müdürü, Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı, YÖK tarafından belirlenecek tıp alanında kariyeri bulunan bir üye ile hukukçular arasından belirlenecek bir üye yer alacak.
TADA, bütün spor dallarında dopingle mücadelenin etkin bir şekilde yürütülmesi konusunda genel prensipleri saptayacak, yasaklı her türlü maddenin kullanılmasının önlenmesi ve kontrolüne ilişkin çalışmalar gerçekleştirecek. Bütün spor dallarında yarışma içi veya yarışma dışı doping kontrolü için Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) tarafından bildirilen numune alım standartlarını yürürlüğe koyacak ve uygulatacak olan TADA, doping numunesi alma sürecini ihlal edenleri de saptayacak.

DOPİNG ARTIYOR

Tasarının gerekçesinde, getirilen bütün kurallara rağmen, özellikle son yıllarda dünyada doping olaylarında artış olduğuna dikkat çekildi. Doping içeren maddelerin, sağlığa zarar verdiği gibi, sporcular arasında haksız rekabet yaratarak sporcuların hak etmedikleri çeşitli unvan ve ödülleri elde etmesine yol açtığının belirtildiği gerekçede, bu nedenle uluslar arası spor federasyonlarının doping olaylarının önüne geçebilmek ve etkin mücadele edebilmek için yoğun çaba içine girdiği vurgulandı.
Hacettepe Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkiye Doping Merkezi’nin laboratuar düzeyinde sadece analiz hizmetleri verdiği ve dopingle mücadelede tüm kurum ve kuruluşları kapsayıcı genel nitelikte hizmet veremediğinin belirtildiği gerekçede, “Dünyada dopingin ulaştığı aşama ve Dünya Anti-Doping Ajansı’nın getirdiği kurallar ulusal düzeyde dopingle mücadele kurumlarının oluşturulmasını zorunlu kılmıştır” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious