Doris Lessing, 'Nobel felaketi'ni anlattı

Doris Lessing, 'Nobel felaketi'ni anlattı.13363
  • Giriş : 12.05.2008 / 10:18:00

Geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan 88 yaşındaki ünlü yazar Doris Lessing, Nobel'le gelen ilginin yazarlığını etkilediğini, dolayısıyla bu ödülü kazanmanın bir ''felaket'' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lessing, bir radyoya verdiği demeçte, artan medya ilgisinin roman yazmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini, roman yazmayı muhtemelen tümüyle bırakacağını anlattı.

Nobel'i kazandığından beri sürekli talepler olduğundan yakınan ve ''Tüm yaptığım demeç vermek, fotoğraf çekimi için zaman harcamak'' diyen Lessing, yazı konusundaki soruya ''Durdu, daha fazla enerjim yok'' cevabını verdi.

Lessing, kendisinden daha gençlere ''sonsuzluğa sahipmişsiniz gibi hayal etmeyin'' demesinin nedeninin de bu olduğunu vurgulayarak, ''Sahipken onu kullanın çünkü gidecek, bir deliğe akan su gibi kayacak'' dedi.

''Altın Defter'', ''Türkü Söylüyor Otlar'', ''Siyah Madonna'', ''Canopus Arşivleri'', ''Terörist'' gibi Türkçe'ye de çevrilen romanların yazarı Lessing, 2007 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmış ve 106 yıllık Nobel tarihinde bu ödülü alan 11. kadın yazar olmuştu.

İran'da doğan, Rodezya'da (Zimbabwe) büyüyen İngiliz asıllı Lessing, 50 civarında roman, oyun, anı ve kısa hikayelerden oluşan eserlere sahip.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious