Dörtyol'a dev yatırım; 2 bin 500 kişiye iş imkanı

Dörtyol'a dev yatırım; 2 bin 500 kişiye iş imkanı .14174
  • Giriş : 10.03.2008 / 13:05:00

Atakaş Şirketler Grubunun, Rusya'nın en büyük demir çelik üreticisi firmalarından Rus MMK (Magnitogorsk Iron&Steel Works) ile Hatay'a kazandıracağı demir çelik tesislerinin temelinin, 15 Mart Cumartesi günü atılacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dörtyol ilçesinin Kurudere mevkisi E-5 Karayolu üzerinde kurulacak ve altyapı çalışmalarına geçen yıl başlanan tesis, Atakaş Şirketler Grubu'nun yabancı ortaklığında gerçekleştireceği ilk yatırım olacak.

İskele inşaatı, hafriyat ve dolgu işlemlerinin ardından inşaatına başlanacak sanayi tesisleri ve 10 milyon ton elleşleme kapasiteli limanın temel atma töreni, 15 Mart Cumartesi günü saat 14.00'de gerçekleşecek. Temel atma törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in de katılımı bekleniyor.

Türkiye'nin özel sektör tarafından demir-çelik sektöründe sıfırdan yapılan, tek kalemde en büyük yatırımı olan tesislerin, ülkenin ihtiyacı olan yassı mamul üreterek, önemli bir döviz kaybının önüne geçeceği belirtildi.

Tesisler, Türkiye'nin şu anda yıllık yaklaşık 3,5 milyon ton olan yassı çelik üretimine karşı, 8 milyon tonluk ithalatının önüne geçmekle kalmayıp, ihracat da yaparak, ülkeye döviz kazandıracak.

Bu arada, Atakaş Şirketler Grubunun ortaklık yaptığı Rusya'nın en büyük demir çelik üreticisi MMK firmasının, dünyanın ilk 20 demir çelik üreticisi arasında yer aldığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious