Dostluğumuz savaşta filizlendi

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Jean Dunn, Türkiye ile olan güçlü ilişkilerini Çanakkale Savaşı’na borçlu olduklarına inanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AVUSTRALYA, 200 ayrı ülkeden, onlarca farklı milletin, kültürün sonsuz bir hoşgörüyle, huzur içinde yaşadığı bir ülke. İnsanların güven duygusu o boyutlara ulaşmış ki, ülkenin çoğu yerinde geceleri ev kapıları kilitlenmiyor. Ülkenin ekonomisi o kadar hızlı büyüyor ki, eleman açığı nedeniyle her yıl binlerce göçmene kapılar açılıyor. Çanakkale Savaşı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde de önemli bir yeri bulunan bu uzak kıta ülkesinin Ankara Büyükelçisi Jean Dunn, Tercüman’a Avustralya’yı ve Türkiye’ye olan bakışı anlattı...

Gelmeden önce Türkiye’yi nasıl bilirdiniz, geldikten sonra ne buldunuz?

Tüm Avustralyalılar, Türkiye’yi, Çanakkale ve Gelibolu’dan dolayı tanır. Buraya gelmeden önce bir miktar tarihi üzerinde de çalıştım. Türkiye, tamamen kendine özgü bir ülke. Türkiye hakkında ilk izlenimim, Avustralya’ya ne kadar çok benzediğiydi. Avustralya da, Türkiye gibi denizlerle çevrili ve ortasında geniş bir anakara var. Türkiye, ekonomisini güçlendirmeye çalışan, demokrasi yolunda sağlıklı bir şekilde ilerleyen çok dinamik bir ülke. Gelmeden önce Türkler ile ilgili de çok şey biliyordum. Çünkü, birçok Türk ile birlikte yaşıyoruz. Türkler çok sıcakkanlı. Çok fazla yemek ikram ediyorlar. Avustralya Hükümeti, Türk göçmenlerden çok memnun ve onlara büyük bir memnuniyetle kapılarını açıyor.

Göçmen ihtiyacı duyduğunuz meslekler neler?

Aslında uzun bir liste var. Ancak ilk aklıma gelenler; hemşire, kuaför, cerrah, terzi, diş hekimi, insan kaynakları müdürü, satış ve pazarlama müdürü, muhasebeci gibi meslekler. İyi derece İngilizce bilgisi için IELTS sınavında geçerli puan alan adayların, eğitimini almış oldukları branşla ilgili iş deneyimi sahibi ve 45 yaşın altında olmaları gerekiyor. Bu yıl değişik ülkelerden 100 bin kalifiye göçmen alacağız. .

Bunca farklı kültürün birarada yaşadığı bir toplumda sorunlarla karşılaşıyor musunuz?

Hayır. İtalyanlar, Yunanlılar, Güney Afrikalılar gibi 200 ülkeden gelen insan var. Nüfusun yüzde 25’i Avustralya’nın dışında doğanlardan oluşuyor. Çok kültürlü yapı bize sadece zenginlik katıyor. Çok kültürlülük Avustralyayı daha dinamik kılıyor, tolerans getiriyor. Bunun çok büyük bir değer olduğunu düşünüyorum. Avustralya’da azımsanmayacak kadar büyük bir Türk toplumu bulunuyor. Yaklaşık 150 bin Türk yaşıyor. Yaşam düzeyleri yüksek standartlarda. Evleri, lokantaları ve okulları bile var. Hatta Avustralya’nın 40 yaş altı en zengin işadamlarından biri Türk.

İnsanların geceleri kapılarını kilitlemeden uyuduğu doğru mu?

Bazı kentlerde kapatmadıkları doğru. Büyük kentlerde genellikle kilitliyorlar. Bölgeye göre değişebiliyor.

Bir süre Avustralya, Türk medyasını, “Gelibolu’da özel statü istediği” haberleriyle meşgul etti.
Gelibolu’da istediğiniz tam olarak nedir?


Avustralya Hükümeti’nin isteği, sembolik bir liste yapmak. Türkiye’nin bağımsızlığı ile ilgisi olmayan tamamen sembolik bir liste. Sadece, tüm dünyada Avustralya için çok önemli yerlerin olduğunu belirleyen bir liste istiyoruz. Türkiye, bizim tarihimiz için önemlidir. Bu savaş Avustralyalılar için çok önemli ve biz sadece bunun altını çizmek istiyoruz. Bu listenin hiç bir hukuki uygulaması yok. Bu konu tamamen yanlış anlaşıldı.

Küçük oğlu mükemmel Türkçe konuşuyor

Jean Dunn, Ticaret Bakanlığı’nda kıdemli bir diplomat. Seul, Cenevre ve Washington’da görev yaptı. Ticaret Bakanlığı’nda kıdemli ticaret danışmanlığı yapan Dunn, Monash Üniversitesi Japon Dili ve Siyaset Bilimi Bölümü ‘şeref listesi’nden mezun oldu.

Büyük oğlu ise aktör

Japonya-Endonezya ilişkileri konusunda yüksek lisans çalışması yaptı. Yaklaşık bir buçuk yıldır Ankara’da olan Büyükelçi’nin 3 çocuğu var; 2 erkek, bir kız. Büyük oğlu 23 yaşında ve Avustralya’da aktör. Tiyatrocu. Bazı reklamlarda oynuyor. Kızı 20 yaşında, Sydney’de Fen okuyor. Üniversite öğrencisi. En küçük oğlu da 15 yaşında. Türkiye’de yaşıyor. Bilkent Koleji’nde 11. sınıf öğrencisi, çok iyi Türkçe konuşuyor. Tarihe meraklı olan büyükelçi, Türkiye’de arkeoloji eserlerinin bulunduğu her yeri görmeye çalışıyor.

Eşi dolmuşa hayran

BÜYÜKELÇİ Dunn’un eşi Mr. Brian Dunn, “Aileler bir arada olmalı” diyerek, eşi için işini bırakıp dünyanın öbür ucuna gelmiş. Aslında lise öğretmeni olan Brian Dunn, şu anda Eşi Bayan Dunn’a elçilikte yardım ediyor. Brian Dunn’un amcası da Gelibolu’da yatıyor. Mr. Dunn, Türkiye’deki dolmuşlara hayran. Dolmuşlarda öne para uzatma ritüelini çok ilginç buluyor. Rezidansın önünden dolmuşa atladığı gibi Ulus’a gittiğini söylüyor. Dunn, Ulus’u da renkli buluyor. Müzik âletlerine meraklı olan Brian Dunn, zurna ve kaval çalmayı öğreniyor. Büyükelçi Dunn, eşi için, “Etnik müziğe meraklı. Çok iyi çaldığını söyleyemem ancak öğrenmeye çalışıyor” yorumunu yaptı.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious