Dostluk bayrak üzerinde

  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

2006 Dünya kupasına Türkiye´nin katılmaması en çok Almanya´nin işine yaradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye turnuvaya katılmayınca gurbetçilerimiz Dünya Kupasında Almanya´ya destek verdi. Bu desteğini farklı şekilde yansıtan Türkler, bazen Türk Alman bayrakları ile maçlardan sonra zafer turları attılar, bazen evlerine Almanya bayrağı asarak desteklerini gösterdi.
Bunun yanı sıra Almanya´nın en fazla satan gazetelerinden Bild Gazetesi´nin de manşetine taşıdığı "Almanya bayrağı üzerinde Türk bayrağı" olaya farklı bir boyut kattı. Siyah-Kırmızı-Altın renklerinden oluşan Alman bayrağının al rengi üzerinde ay ve yıldız yapılarak Türk bayrağına benzetildi ve bayraklar bu şekilde birleştirildi.

lk olarak bu 2002 yılında Türkiye´nin de yer aldığı Dünya Kupasında, Almanya ile Türkiye´de finalde karışılacağı ihtimali üzerine Adidas firması isteği ve TBWA Reklam Ajansı´nin proje desteği ile bu bayrak oluşturuldu. Bayrak üzerinde Adidas logosu ve Almanca Türkçe olmak üzere "hayal ettiğimiz tek bir final var" yazısıyla üretildi. Final maçında fanatik taraftarların büyük sorunlar çıkaracakları düşünülerek, sporun dostluk ve kardeşlik olduğunu bu bayrakla gösterip olayların önüne geçilmeye çalışıldı. Adidas amblemli bu bayraklar 2002 yılında binlerce adet üretilip Berlin´de Türk ve Almana halkına dağıtıldı. Türkiye´ye finale kalmadığı halde bütün dükkanlara, iş yerlerine ve restoranlara bu bayraklar asılarak Türkler projeye destek verdi.

Bu olay ile ilgili sorularımızı cevaplayan TBWA Reklam Ajansı Genel Müdürü Ulrich Proeschel, futbolun kavga olmadığını ve binlerce insani bir araya getiren bir araç olduğunu belirtti.

Ulrich ayrıca "İyi fikirler yıllar boyunca ayakta kalır, bu yıl gördüğünüz gibi bunu bu dünya kupasında halk o kadar çok benimsedi ki tekrar gündeme geldi, dostluğun sembolü olarak bu bayrak yıllar boyu sergilenecek ve ümit ediyorum ki bundan sonraki dünya kupasında finalde Türkiye ve Almanya karşı karşıya gelir ve bayrağımız yine gündeme gelir" diye de konuştu.

Türklerin dünya kupasında Almanya´yı desteklemesini değerlendiren Ulrich, "Türklerin, Almanya´yi desteklemesi birlikte yaşamanın en güzel örneği, çoğu Türk Almanya´da dünyaya geldi ve kendilerini evinde hissediyorlar bizi desteklediklerinden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious