Dostluk Grubu'ndan bir fire daha

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Lübnan ve Filistin'de yaşananlara tepki göstererek, İsrail Dostluk Grubu'ndan istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Bilecik İl Başkanlığı'nda bir basın açıklaması yapan ve istifasını duyuran Milletvekili Yaşar Tüzün, İsrail'in yıllarca Filistin'e ve oradaki Müslüman sivil halka uyguladığı insanlık dışı eylemi şimdi de Lübnan'a taşıdığını belirterek, bu eylemi şiddetle kınadığını söyledi. Yapılan insanlık dışı eylemlere tüm dünyanın seyirci kalmasını da eleştiren Tüzün; "İsrail'in Filistin'e ve Lübnan'a uygulamış olduğu insanlık dışı davranışı, İsrail'e destek veren başta ABD yöneticileri olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinin yöneticilerini kınıyor, İsrail'in Ortadoğu'yu kan gölüne çevirmesine göz yummamalarını, bu insanlık dışı davranışa dur demelerini bekliyorum. Zaten kağıt üzerinde kalan Dostluk Grubu'ndan yaşanan insanlık dışı olaylara tepki olsun diye istifa ediyorum" diye konuştu.

TBMM'de İsrail Dostluk Grubu milletvekili sayısının 160 olduğunu, ancak bunun Başbakanın talimatıyla 273'e çıkarıldığını da hatırlatan Tüzün, bu artışın AK Parti Milletvekillerinden olduğunu, ancak kimlerden oluştuğunu ve neden böyle bir uygulama yapıldığını bilmediklerini kaydetti.

İsrail'in Türkiye'den toprak alımlarına da değinen Tüzün, iktidarın buna göz yumduğunu ifade ederek, "İsrail'in Türkiye'de toprak alımlarına göz yumduğunu, bu topraklarda hububat yetiştirdiğini, yetiştirdiği hububatı, ülkesine götürdüğünü ve bugün iktidarda olan AKP hükümetinden ihracat göstererek KDV iadesi aldığına hep beraber şahit olduk" dedi.

Tüzün, hükümeti, İsrail ile olan sosyal ve ekonomik ilişkilerini bir kez daha gözden geçirmeye davet etti.

İsrail'in 2 asker esir edildi diye Ortadoğu'yu kana buladığına da değinen Tüzün, "Bizim her gün askerlerimiz şehit oluyor, ama Irak'a giremiyoruz, bunun için ABD'den destek istiyoruz. Bu dış politikadaki bağımlılığımızı gösteriyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious