Dostluk maçı tartışmaya dönüştü

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Ankaraspor'un İsrail'de Müslümanların ve Yahudilerin birlikte oynadığı tek futbol takımı olan Abu Gosh-Mevaseret ile yapacağı dostluk maçı, iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'de faaliyet gösteren Yılmazlar İnşaat Grubu tarafından sponsorluğu üstlenilen ve Ankaraspor ile oyuncularının yarısı Yahudilerden diğer yarısı da Müslüman Araplardan oluşan Abu Gosh-Mevaseret Futbol takımının 26 Temmuz'da yapması planlanan dostluk maçı, konuk takımın oyuncularının Ankara'ya gelmesine bir kaç saat kala iptal edildi.

Maçın sponsoru Yılmazlar İnşaat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz, Anka'ya yaptığı açıklamada, maç ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile 12 Temmuz'da yaptıkları telefon görüşmesi üzerine tatilini yarıda keserek Ankara'ya geldiğini ve organizasyon için çalışmaya başladığını söyledi. Maç için gerekli her şeyin ve takımların hazır olduğunu belirten Yılmaz ancak 23 Temmuz gecesi saat 22.20'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan bir telefon aldıklarını ve telefonda kendilerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uygun görmemesi nedeniyle karşılaşmanın Gökçek tarafından tek taraflı olarak iptal edildiğinin bildirildiğini ileri sürdü

Yılmaz, kendilerine, Başbakan Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gökçek arasında Futbol Federasyonu Başkanı seçimi sürecinde yaşanan sürtüşmeden dolayı, Erdoğan'ın bu karşılaşmaya izin vermediğinin söylendiğini iddia etti. Abu Gosh-Mevaseret takımının renklerinin kırmızı beyaz olduğunu ve takımın göğsünde ayyıldız bulunduğunu belirten Yılmaz, Orta Doğu'da kan ve göz yaşının hakim olduğu şu günlerde böylesine bir dostluk maçının neden iptal edildiğini anlamadığını söyledi.

Karşılaşma için davetiyelerin bile hazırlandığını belirten Yılmaz, Ankara'ya gelmelerine saatler kala karşılaşmanın iptal edildiğini öğrenen Abu Gosh-Mevaseret takımı oyuncularının da yaşananları anlamadığını ve şokta olduklarını ifade etti. Karşılaşmanın hazırlıklarının yapıldığı dönemde Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e birer mektup yazarak kendilerini dostluk maçından haberdar ettiklerini belirten Yılmaz, Erdoğan'a yazdığı mektupta bu karşılaşmayı bir fırsat olarak kullanarak İsrailli ve Filistinli liderleri Türkiye'de bir araya getirmesini önerdiğini söyledi. Yılmaz, mektuplarına ne Dışişleri Bakanlığı'ndan ne de Başbakanlıktan bir yanıt gelmediğini söyledi. İsrail tarafının bu karşılaşma için Türkiye'ye gelmeye sıcak baktığını belirten Ahmet Reyiz Yılmaz, İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Perez'in maça gelmek için Ankara'dan resmi davet beklediğini öne sürdü.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ankaraspor Kulübü Başkanı Hilmi Gökçınar, verilmiş bir maç sözü bulunmadığını belirtti. Maçta yer almayacak olmalarının tamamen programdan kaynaklandığını dile getiren Gökçınar, maç onayının "program müsait olursa" kaydıyla verildiğini vurguladı. Ankaraspor'un Bolu kampında altı hazırlık maçı yaptığını ve dünden itibaren ASKİ Tesisleri'nde yeni sezon hazırlıklarına başlayacağını belirten Gökçınar, takvimlerine uymadığı için dostluk maçıyla ilgili teklifi geri çevirdiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious