Dostum neden geldiğini açıkladı

Dostum neden geldiğini açıkladı.10222
  • Giriş : 04.12.2008 / 17:35:00

Özbek General Raşid Dostum, Türkiye'ye sürgün olarak gönderilmediğini belirterek, "Afganistan'dan bizi kimse çıkartamaz" dedi. Dostum, geliş amacını şöyle açıkladı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dostum, Oran'daki evine gelişinde basın mensuplarının soruları üzerine, Türkiye'ye geleli iki gün olduğunu belirtti.

Uzun zamandır Afganistan'da bulunduğunu ve 4 yıldır hiçbir açıklama yapmadığını ifade eden Dostum, "Önümüz bayram, çocuklarımı görmeye geldim" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı ve Türk hükümetine kendisine uçak gönderdikleri için çok minnettar olduğunu belirten Dostum, bayramdan sonra çeşitli görüşmeleri olacağını söyledi.

Temaslarında Afganistan ile ilgili gelişmelere yönelik bilgi vereceğini belirten Dostum, basın mensuplarıyla da o zaman daha uzun sohbet etme imkanı bulabileceğini ve soruları yanıtlayabileceğini bildirdi.

Afganistan'da çatışmaların sürdüğüne işaret eden Dostum, ülkesindeki seçim sürecine değinerek, Milli İslam Partisi ve millet olarak ne yapacakları hakkında bilgi vereceğini belirtti.

Dostum, "Türkiye'ye sürgün olarak mı gönderildiniz" şeklindeki soru üzerine, "Hayır. Afganistan'dan bizi kim çıkarabilir? Bunu sizler de çok iyi biliyorsunuz. Afganistan'ı terörizmin ve komünizmin ellerinden kurtaran General Dostum'dur. General Dostum'un bütün liderler içinde özel bir yeri vardır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı seçimi olduğunda oyların dörtte birini aldığını anımsatan Dostum, "Afganistan bizim evimiz. Afganistan'dan kimse bizi çıkartmaz, çıkartamaz da" dedi.

Bir soru üzerine, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile bir sorununun bulunmadığını söyleyen Dostum, "Bir sorunumuz yok. O bizim cumhurbaşkanımız. Aynı zamanda baş komutanımız. Ben de onun yardımcısıyım. İlişkilerimiz çok iyi. Gelmeden önce de bir araya gelip görüştük" diye konuştu.

Dostum, Afganistan'da tehdit altında olup olmadığının sorulması üzerine, "Hayır. Böyle bir şeyi sizden duyuyorum" yanıtını verdi.

Afganistan'da ev hapsinde olup olmadığıyla ilgili soruyu da Dostum, "Hayır. Ben Afganistan protokolünde ikinci adamım. Benim ev hapsinde olmam mümkün mü?" dedi.

Bayramdan sonra 5 -10 gün daha Türkiye'de kalacağını söyleyen Dostum, bazı görüşmeleri olacağını kaydetti.

Bugün herhangi bir görüşmesi olmadığını belirten Dostum, evine spordan geldiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*