Dotluk Grubu, İsrail'i kınadı

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

TBMM İsrail Dostuk Grubu Başkanı Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, İsrail'in Filistin ve Lübnan'da sivil insanlara karşı sürdürdüğü saldırıları kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Filistin'e destek amacıyla düzenlenen eylemlerde "İsrail Dostluk Grubu fesh edilsin" şeklindeki tepkileri değerlendiren Kirişçi, İsrail'in yaptığı her operasyonu 'kayıtsız-şartsız' kabul etmek gibi bir görevlerinin bulunmadığını ifade etti.

Kadın, çocuk, yaşlı demeden bütün sivil vatandaşların başına bombalarını bırakan İsrail'i her platformda kınadıklarının altını çizen Kirişçi, bu ülkenin tutumunu "çok kaygı verici" olarak değerlendirdi.

İsrail'in son saldırıları başlamadan önce Türkiye İsrail ve Filistin Parlementerler Dostluk Grubu olarak ortak bir açıklama yaparak, İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'da yaptığı kıyımı kınayıp, bütün ülkeleri duyarlı davranmaya çağırdıklarını hatırlatan Vahit Kirişçi, parlementodaki dostluk gruplarının milletvekillerinin biraraya gelerek keyfi olarak oluşturdukları gruplar olmadığını dile getirdi.

Meclis İç Tüzüğü'nde yer alan hükümler çerçevesinde üyeleri seçimle gelen parlementoların biribirleriyle diplomatik ilişkiler kurabilme adına bu grupların kurulduğunu anlatan Kirişçi, seçimle gelen her yabancı ülkenin meclislerinde benzeri oluşumların görüldüğünü belirtti. Kirişçi, "İsrail Dostluk Grubu'da bunlardan biridir." dedi. İsrail'in Lübnan ve Filistinlilere saldırılarını dikkatle takip ettiklerine işaret eden Kirişçi, yeni seçilen İsrail Parlementosu ile çok fazla görüşemediklerini bildirdi.

Savaşa dair endişelerini Ankara'da İsrail Büyükelçiliği'ne illetiklerini kaydeden Kirişçi, mevcut şartlarda 'barış çağrıları' adına İsrail'e gitmelerinin biraz 'güç' göründüğünü söyledi. "Oraya gitmek için şu anda uygun bir ortam yok." ifadesini kullanan Kirişçi, İsrail'in saldırılarını durdurması için bir kez daha çağrıda bulundu.

İsrail'i yaptıklarını haklı gösterebilecek hiç bir mazeretinin bulunmadığını hatırlatan Kirişçi, şunları söyledi: "Zira bu saldırılarda ölen insanların büyük bir kısmı masum halk. Bunlar -iddia edildiği gibi- örgütleri çökertmek adına yapılan operasyonlar değil. Meşru hiç bir tarafı yoktur. İsrail'in derhal bu saldırılarına son vermesi gerekir."

İnsan Hakları Örgütü'nün kullanımı yasak misket bombaların Lübnan ve Filistin'de atıldığına dair ellerinde bazı belgelerin bulunduğuna dair açıklamalarına değinen Vahit Kirişçi, bu durumu kabullenmelerinin imkansız olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious