Dövdükten sonra ölmesi için beklediler!

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

ÇORUM'da geçen çarşamba günü annesinin birlikte yaşadığı İsmail Ceylan tarafından dövülen 2.5 yaşındaki Metehan'ın, doktora götürmek yerine ölmesi için beklendiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Devlet Hastanesi morgundaki Metehan'ın cenazesi ise gerçek babası çiftçi 24 yaşındaki Sedat K. tarafından alınarak köyünde toprağa verildi. Nüfus kaydı bile bulunmayan Metehan'ı gözyaşlarıyla toprağa veren baba Sedat K., “Haberi alınca vurulmuşa döndüm. Oğlum günahsızdı. Çocuğumda hal kalmamış her tarafını mosmor etmişler” dedi. Olayın 155 polis imdat ihbarıyla ortaya çıktığını belirten Emniyet Müdür Yardımcısı İhsan Akyüz, “Bir vatandaş küçük çocuğa işkence yapıldığını söyleyince inceleme yaptık ve çifti gözaltına alınca cinayet ortaya çıktı” dedi.

Geçen 8 Kasım'da Kale Mahallesi'nde meydana gelen olayda, 21 yaşındaki M.K'nın oğlu Metehan, yaramazlık yaptığı gerekçesiyle nikahsız yaşadığı motosiklet tamircisi 22 yaşındaki İ.C, tarafından önce dövülmüş, sonra da koltuğa fırlatılmıştı. Boynu kırılan Metehan'ın cesedi ise boş bir araziye bırakılmıştı. Cinayetin ardından polis yaptığı ilk açıklamada küçük çocuğun duvara fırlatıldığını açıklarken, bugün yapılan yazılı açıklamada ise Metehan'ın koltuğa fırlatıldığı belirtildi.

Olayın ortaya çıkması üzerine anne M.K ile İ.C perşembe gecesi gözaltına alındı. Fuhuş yapmak suçundan sabıkası bulunan anne M.K. ifadesinde, “Daha önce imam nikahı ile yaşadığım eşimden olan oğlumla birlikte motosiklet tamirciliği yapan İ.'le beraber yaşamaya başladım. İki aydır birlikteydik. Çocuğum yaramazlık yaptığı için İ., onu dövmeye başladı. Çok fazla gürültü yaptığını ileri sürerek ona vurdu. Daha sonra da onu koltuğa fırlattı” diye konuştu.

‘KÖYLÜLER GÖRÜNCE CESEDİ MEZARLIĞA GÖMEMEMİŞ'

İ.C. ise ifadesinde, ev sahibinin kendilerini evden çıkaracağını öğrendiğinde moralinin bozulduğunu belirterek, “Geçen çarşamba sabahı da komşular Metehan'ın çok fazla gürültü yaptığını söyleyerek şikayette bulundu. Ben de çocuğu döverek fırlattım. Başını çarparak yere düştü” diye konuştu. C, ertesi gün anne M.K'yı başka bir yere bırakarak çocuğun cesedini yanına alıp Emirbağ Köyü Mezarlığı'na gömmek istediğini, ancak o sırada köylülerin cenaze defnettiklerini görmesi üzerine yoldan 50- 60 metre uzak mesafede ağaçlık bir alana attığını söyledi. İki zanlı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

ÇOCUĞUN NÜFUSTA KAYDI YOK

Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekiplerinin yaptığı araştırma sonucunda dövülerek öldürülen Metehan'ın nüfusa kaydığının da olmadığı ortaya çıktı. Çocuğun cenazesi anne M.K'nin 2 yıl nikahsız yaşadığı ve çocuğun gerçek babası olduğu anlaşılan Sedat K'ya teslim edildi.

“Çocuğumu perişan etmişler. 2 yıldır hasret kaldığım yavrumun cenazesine sarılıp hasret gidermek çok acı” diyen baba Sedat K. ölen yavrusunu alıp, yaşadığı Osmancık İlçesi Yesiyen Köyü'ne götürerek dün ikindi namazından sonra defnetti. M.K. ile 2 yıl birlikte yaşadığını söyleyen Sedat K., çocuk 9 aylıkken ayrıldıklarını ifade etti. Kara, acısının büyük olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘BÜYÜYÜNCE YANIMA ALACAKTIM'

“O cani insan olamaz. Onu öldürmekten başka hiçbir duygu hissedemiyorum. M.'den ayrılırken oğlumu bırakması için çok ısrar ettim. Ancak vermedi. Evlenirken resmi işlemlerimizi yaptırmamıştık. Ben resmi nikah için tüm evrakımı hazırlamıştım, en son belediyeye müracat etmek kalmıştı ama M.'nin hareketleri, davranışları bana bir türlü güven vermedi.

Bu evlilik yürümez diyerek güvenemediğim için resmi nikah işlemlerinden vazgeçtim. Aramızda dini nikah vardı. Ve ondan ayrıldıktan sonra da hiç kimseyle evlenmedim. Şimdi bu acıya nasıl dayanılır bilemiyorum. Haberi alınca vurulmuşa döndüm. Oğlum günahsızdı. Onunla ilgili ne hayallerim vardı, yanıma alabilmek için biraz daha büyümesini bekliyordum. Keşke hiç beklemeseydim. Oğlumu perişan etmişler. Bu cinayetin hesabı verilmeli. Çocuğumda hal kalmamış her tarafı mosmor olmuş. Evliliğim yanlış bir evlilik olabilir ancak o benim oğlum, artık yüreğime ateş düştü.”

Olayın meydana geldiği Kale Mahallesi sakinleri de büyük üzüntü içinde. Konuyla ilgili konuşmaktan çekinen çevredekilerden bazıları, çocuğun annesinin sorumsuz davranışlarını zaman zaman gözlemlediklerini söyledi. Kadının çocuğu evde yalnız bırakıp gece geç saatlere kadar gelmediğini belirten çevre sakinleri, sürekli de şiddet uyguladığını öne sürdü.

EMNİYET AÇIKLAMA YAPTI

Çorum İl Emniyet Müdür Yardımcısı İhsan Akyüz, olayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“8 Kasım'da 155 Polis İmdat Servisi'ne adını vermeyen bir kişi Kale Mahallesi'nde bir evde bir kişinin üvey evladına işkence yaptığını ihbar etti. Bunun üzerine kadınla erkek gözaltına alındı. Çocuğun nerede olduğu soruldu. Ancak çift çocuğun yerini söyleyemeyince soruşturma derinleştirildi. Zaman zaman ağladığında çocuğu dövdükleri, komşularının da bu durumdan rahatsız olduğu tespit edildi. Ev sahibinin evden çıkaracağını da öğrenmelerinin üzerine İsmail Ceylan'ın aynı gün saat 09.00 sıralarında evdeki çocuğu dövüp koltuğun üzerine attığı ve çocuğun düşmesi sonucu başını yere çarptığı belirlendi.

C.'nin çocuğu doktora götürmek yerine akşam saatlerine kadar arabasında beklettiği saptandı. C. ve çocuğun annesi M.K, akşam saatlerinde arkadaşları İ.S.'nin evine misafirliğe gitmiş. Burada çocuğu alt katta soğuk odada bırakıp, üst kata çıkıp yemek yemişler. Geç saatlerde çocuğun yanına gittiklerinde öldüğünü görmüşler. Ertesi sabah bu evden ayrılarak Metehan'ın cesedini de yanında götürdüler. İ.C anne M.K'yı başka bir yere bırakarak, ölen çocuğun cesedini öğle saatlerine kadar arabanın arka koltuğunda bekletti. Daha sonra gömmek üzere köy mezarlığına götürdü, burada kalabalık görünce de birkaç gün sonra gömmek üzere yakınlardaki ağaçlık alana bıraktı.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious