Döviz geliri olmayanlar dikkat etsin

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ''Bizim itibarımız namusumuz olan para ile Türk toplumu işlem yapmalı, muamelelerini TL ile yapmalı, TL ile tasarruf yapmalı, TL üzerinden yatırım yapmalı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Para Politikası Kurulu'nun tutanaklarının açıklanması gibi bir tutumlarının şu anda olmadığını söyleyen Yılmaz, bunu önümüzdeki dönemde uygun gördükleri anda yapmayı düşündüklerini ifade etti.

Kurul toplantı tarihlerinin ay sonundan, ay ortasına alınmasına ilişkin de Yılmaz, toplantılar ayın sonunda yapıldığında kısa süre sonra enflasyon rakamlarının açıklandığını ve yeni bir durumun ortaya çıktığını hatırlatarak, toplantıların bu tür riskleri azaltmak için ay ortasına alındığını açıkladı.

Bugün yapılan toplantının IMF İcra Direktörleri Kurulunun bugün toplanacak olması ile ilgisinin bulunup bulunmadığı yönündeki soruya karşılık da Yılmaz, toplantının pazartesi günü için planlandığını, ancak Kurulda bantların açıklanacak olması nedeniyle toplantıyı bugüne çektiklerini belirtti.

-''TÜRK LİRASI NAMUSUMUZ''-

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı ''dövizi olmayan dövizle borçlanmasın'' uyarısı hatırlatılarak, bunun tam olarak ne anlama geldiğinin sorulması üzerine de Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bizim itibarımız namusumuz olan para ile Türk toplumu işlem yapmalı, muamelelerini TL ile yapmalı, TL ile tasarruf yapmalı, TL üzerinden yatırım yapmalı. Dolayısıyla biz herhangi bir risk görmüyoruz. Biz ekonominin normalleşmesini ve TL'yi güven ve itibarının artmasını istiyoruz. Bizim söylemeye çalıştığımız bu.''

Döviz geliri olmayıp da döviz ile borçlananların yine de dikkatli olmasını isteyen Yılmaz, ''Toplum kendi parası üzerinden işlem yapmalı. Yine de döviz geliri olmayanlar çok dikkatli olmalılar. (Dikkatli olmalılar) derken ilerisi için bir sıkıntı mı görüyoruz? Hayır, kesinlikle böyle bir şey yok, ama 2001'den buyana ortaya çıkan dalgalanmaların gösterdiği gibi zaman zaman dalgalanmalar olacak. .. Kriz vs. diye bir şey yok. Biz TL'ye itibar kazandırmaya çalışıyoruz. Söylemlerimiz de buna yönelik'' dedi.

''Belirsizlik aralığı güvensizlik aralığı mıdır'' şeklindeki soruya karşılık da Yılmaz, ''Kesinlikle belirsizlik aralığı güvensizlik aralığı değil. Merkez Bankası kendisine verilen hedefe ulaşılamaması durumunda kamuoyuna hesap vermek, hükümete bunu açıklamak durumunda. Bu belirsizlik aralığıyla bunun mekanizmasını oluşturmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu bir güven aralığıdır'' dedi.

2007 için kamuoyunda tartışılan yüzde 7'lik enflasyon hedefine yönelik haberlere ilişkin de Yılmaz, bu tür görüşlerin olacağını belirterek, Merkez Bankası olarak eldeki verilere göre kendi görüşlerini açıkladığını hatırlattı.

-FAİZLERİN YÜKSEKLİĞİ-

Kamuoyunda, finansal piyasalardaki dalgalanmalar sonrasında Merkez Bankası'nın faizlerinin gereksiz yere yükseltildiği ve bunun düşürülmesi gerektiği yönündeki görüşlerin hatırlatılması üzerine de Merkez Bankası Başkanı, şöyle konuştu:

''Biz faiz oranlarını artırırken, enflasyonu hedefinden saptıran birincil faktörlere tepki vermedik. Biz beklentilerin bozulmasına tepki verdik. Bu beklentiler hala düzelmedi. Dolayısıyla Merkez Bankasının enflasyon hedefi enflasyonla ilgili beklentiler arasındaki Merkez Bankası kredibilite açığı denilen şey hala yüksek. Dolayısıyla biz faiz politikasını uygularken bunu dikkate alıyoruz. Bu nedenle enflasyonla ilgili beklentiler umarım kısa sürede düzelir, bir iniş trendine geçer ve biz de faiz oranlarını indiririz. Fakat mevcut koşullar altında bizim kredibilite açığımız faiz oranları ile ilgili olarak Merkez Bankası'nın temkinli duruşunun devam ettirilmesi gerektiğini bize söylüyor.''

-YÜZDE 4 ENFLASYON HEDEFİNİN BELİRLENMESİ-

Enflasyon hedefinin önümüzdeki 3 yıl boyunca neden yüzde 4 olarak belirlendiğine ilişkin de Yılmaz, 2001-2005 döneminde gerçekleşen enflasyon trendlerine bakıldığında, yüzde 4'lük yıllık enflasyon hedefinin başarılabilir olarak görüldüğünü söyledi.

Enflasyon seviyesi aşağı çekildikten sonra yarım puanlık bir azaltım yapmanın bile zor olduğuna dikkat çeken Yılmaz, 3 yıl boyunca yüzde 4'lerde kalan enflasyondan sonra daha aşağı noktalara inilebileceğine işaret etti.

-CARİ AÇIK-

Cari açığa ilişkin de Yılmaz, giderek artan cari açık için (Sorun değildir) gibi bir söylem içinde olmadıklarını belirtirken, ancak yapılan makro reformlar ile bankacılık ve mali sektörle ilgili reform ve iyileştirmelerin Türkiye'nin uluslararası mali sisteme olan entegrasyonu ve sermaye akımları ile ilgili gelinen noktada Türkiye'nin daha aşağıdaki düşük bir platformdan daha yüksek bir platforma taşındığını kaydetti.

Yılmaz, ''Belki burada daha yüksek bir seviyede cari açığı sürdürülebilir diye düşünüyorum... Ancak, bir yerde artık cari açığın da stabilize olması ve geriye dönmesi gerekiyor'' dedi.

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, burada alınacak tedbirin orta ve uzun vadeli tedbirler olduğunu, bunların da yapısal tedbirler olduğunu söyledi.

-MERKEZ BANKASI ATAMALARI-

Başkan Yardımcılığı ile ilgili atamanın Köşk tarafından onaylanmadığının hatırlatılarak yeni bir isim olup olmadığı yönündeki soruya karşılık Yılmaz, bu dakika itibariyle Cumhurbaşkanı tarafından uygun görülmeyen kararnamenin yerine yeni bir isim belirlemediğini ifade etti.

Yılmaz, Para Politikasına atanacak isim konusunda ise karara vardığını ve bunu kısa sürede hükümete ileteceğini açıkladı.

-BÜYÜMEDE YAVAŞLAMA-

Aldıkları faiz kararlarının amacının bozulan beklentilerin düzeltilmesi olduğunu kaydeden Yılmaz, buna paralel olarak toplam talebi kontrol altına almak ve büyümeyi enflasyonu tehdit etmeyecek seviyeye getirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Aldıkları kararların ekonomik aktiviteye etkilerinin yavaş yavaş hissedilmeye başlandığını kaydeden Yılmaz, bunun derinliğini ne olduğunu son çeyrek büyümesi ile ortaya çıkacağını söyledi.

Ekonomik büyümedeki yavaşlamanın cari açık üzerine etkisi için de biraz beklenmesi gerektiğini anlatan Yılmaz, cari açığın kompozisyonuna bakıldığında, enerji dışında yatırım mallarının önemli yer tuttuğunu kaydetti.

-KAMU ÇALIŞANLARININ MAAŞ ARTIŞI-

Kamu çalışanlarına verilecek artışlara dikkat çektiği hatırlatılarak, 2007 için yapılacak zammın zaten belli olduğunu, neden buna vurgu yaptığının sorulması üzerine de Yılmaz, ''Biz kamu sektöründe çalışanlara verilen ücret artışlarını biliyoruz. Biz burada genel bir çerçeve çiziyoruz... Eğer gelirler politikası yönünden ücretlere yapılacak her hangi ilave zam vs. Elbette enflasyonla mücadelemizi güçleştirecektir. Bunu kamuoyu ile paylaşıyoruz'' dedi.

-ELEKTRİK, GAZ, SU ZAMMI-

Hizmet fiyatlarındaki katılığın devam ettiğini anlatan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, burada en önemli hususun sektörün uluslararası rekabete açık olmaması ve verimliliğin düşük olması olduğunu vurguladı.

Kiralar konusunda orta vadede konut arzını artırmanın etkili olabileceğini kaydeden Yılmaz, ''İkincisi konutlarda kullanılan gaz, su ve elektrik. Buralarda da bizim talep ettiğimiz, bu zamların eğer olacaksa gecikmeden yapılması ve önümüzü daha rahat görebilmemiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious