Döviz kredisi kullananlar için son umut

Döviz kredisi kullananlar için son umut.47171
  • Giriş : 09.12.2008 / 09:58:00

Kriz, dövize endeksli kredi kullananları zorluyor. Dövizle kredi kullananlara yönelik Maliye'nin vatandaşa müjde veren çalışmasının üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen değişiklik yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dolar, Euro ve Japon Yeni'ne endeksli kredi kullananların taksitlerini düşürecek çalışma üç hafta önce Başbakanlık'a gönderilmesine rağmen uygulamaya geçirilemedi.

Maliye Bakanlığı'nın Başbakanlık'a gönderdiği ve Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından yürürlüğe girecek düzenlemeye göre dövize endeksli kredilerden yapılan Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi ana para üzerinden değil, o ay ödenecek taksit tutarı üzerinden hesaplanacak.

Kur artışı sadece o ay ödenecek takside yansıtılacağı için vatandaşın cebinden daha az para çıkmış olacak. Hane halkının dövize endeksli tüketici kredileri, toplam tüketici kredilerinin yüzde 4,7'sini oluşturuyor. Merkez Bankası verilerine göre hane halkı borçluluk oranı, Avrupa Birliği ve Doğu Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında, düşük bir düzeyde bulunuyor.

Birlerce vatandaşın döviz artışından mağdur olduğu mevcut uygulamaya göre 10 bin dolar kredi kullanan ve aylık ödemesi bin dolar olan vatandaş üçüncü taksidini öderken kur artışından kaynaklanan KKDF miktarı kalan 8 bin doların kur farkı üzerinden hesaplanıyor. Örneğin dolar kurunun bu dönemde 1 YTL'den 1,50 seviyesine çıkması halinde 600 YTL'lik KKDF ödemesi gerekiyor. Maliye Bakanlığı'nın Başbakanlık'a gönderdiği ve Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından yürürlüğe girecek düzenlemeye göre ise tüketiciden yapılacak kur artışından kaynaklanan fon kesintisi miktarı 600 yeni lira yerine 75 YTL olacak. Dövize endeksli kullandırılan Euro, dolar ve Japon Yeni benzeri tüketici kredilerinden yüzde 15 oranında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu tahsilatı yapılıyor. Maliye Bakanlığı bu yıl KKDF'den yaklaşık 2,5 milyar Yeni Türk Lirası gelir bekliyor. Konuya ilişkin bilgi veren Maliye kaynakları, son dönemde kur artışı sebebiyle dövize endeksli kredi kullananların ödeyecekleri kredi miktarının arttığına dikkat
çekerek, taksit uygulamasının yürürlüğe girmesi halinde kur artışından daha az etkileneceğini söyledi.

Fon'da kesinti oranı inmiyor

Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF)'ye ilişkin çalışmada kesintilerde herhangi bir oran indirimine gidilmesi düşünülmüyor. İş dünyasının da sıkça dile getirdiği KKDF indirimi, ekonomi yönetimi tarafından masaya yatırıldı. Yapılan değerlendirmelerde, kesintilerdeki bir indirimin ithalatı, dolayısıyla cari açığı artıracağı, bunun ise ekonomik dengeleri bozacağı tespiti yapıldı. Değerlendirmede, KKDF indiriminin 2009 yılı bütçesindeki vergi gelirleri açısından da sıkıntı oluşturacağı hesaplandı. Kredili ithalatta ithalat tutarı üzerinden yüzde 3 oranında fon kesintisi yapılıyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*