Dövizle kredi mağdurlarına müjde

Dövizle kredi mağdurlarına müjde.15295
  • Giriş : 03.07.2009 / 09:23:00

230 bin Japon Yeni kredisi mağdurunun sorununu çözmek için paket çalışmaları başladı. Kriz nedeniyle hükümet, son olarak dövizzedeler için çalışmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kriz nedeniyle, kredi kartı, vergi, SSK ve elektrik borçlarına ödeme kolaylığı getiren hükümet, son olarak dövizzedeler için çalışmaya başladı. Kriz ile birlikte döviz kurlarında olağanüstü artış nedeniyle ortaya çıkan dövizzedelere ödeme kolaylığı getirmek için bankacılarla görüşmeye başlayan ekonomi yönetimi, döviz kredileri için ortak yol bulmaya çalışıyor.

Hükümet bir süre önce, kredi borçlarına ödeme kolaylığı getiren düzenleme ile birlikte döviz kredilerini düzenleyen 32 sayılı kararda değişiklik yapmıştı. Söz konusu değişiklik ile gerçek kişilerin döviz üzerinden kredi kullanmaları ortadan kaldırılmıştı. Bu düzenleme ile ilgili yapılan çalışmalar sırasında, bugüne kadar dövize endeksli kredi almış ve kriz nedeniyle ödeyememiş gerçek kişilerin borçlarına ödeme kolaylığı getirilmesi gündeme geldi. Ancak bankalarla yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanamadı.

DÖVİZZEDELERE PAKET

Ekonomi yönetimi ile bankalar arasında döviz kredi borçları için de bir ortak yol bulunursa, dövizzedeler için de bir paket açıklanması söz konusu olacak. Üzerinde çalışılan düzenlemeye göre, döviz kredi borçlarının ödenmesinde hem vade hem de kur açısından bir çerçeve hazırlanacak. Bu, kuru sabitleme de olabilir. Böylece, dövizzedelere son bir şans tanınmış olacak. Bu çalışmanın yapılmasında yaklaşık 230 bin Japon Yeni mağdurunun etkili olduğu bildirildi. Küresel krizden önce binlerce vatandaş, bankaların 'yıllardır Japon Yeni kuru artmıyor' ifadeleri üzerine, Japon Yeni üzerinden konut kredisi kullanmıştı. Krizle birlikte Japon Yeni rekor düzeyde arttı, kredi taksitleri ikiye katlandı. 2008 başında 1.04 TL olan Japon Yeni, krizin ardından 1.82 liraya çıktı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*