Dövizler bozuldu

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

1,75 YTL’li seviyelere kadar yükselen dolar, Merkez Bankası’nın müdaheleleri ile 1,53 seviyesine kadar gerilemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak, yatırımcılar Kuzey Kore’nin önceki gün gerçekleştirdiği nükleer deneme ve Borsa’da manipülatif hareketler yapanlara yönelik kapsamlı operasyon ile yeniden yükselişe geçen dolar karşısında bu kez fırsatı kaçırmadı. Dün, gün içinde 1,62 sınırına yaklaşan dolar, bu seviyede kâr satışları ile karşılaştı. Merkez Bankası’nın piyasadaki likidite fazlasını azaltmaya devam etmesinin de etkisiyle dolar 1,58’e kadar düştü. Valörlü işlemlerde ise 1,57 YTL’nin altına geriledi. Sabah talepli açılan döviz piyasasında, yüksek kurun müşteri satışlarını harekete geçirmesi ve liradaki sıkışıklığın bu hareketi desteklemesiyle dolar geriledi. Bir bankacı, “Önceki günden beri kurun yükseldiği seviye satış için bir fırsat oldu. Ayrıca Merkez Bankası piyasadan büyük miktarda para çekince rezervler de uzun süredir en düşük seviyesine inmiş oldu. Bu da dövize satış getirdi.” dedi. Merkez önceki gün sabah yaptığı 13 ve 20 Temmuz vadeli depo alım ihaleleriyle piyasadan toplam 1 milyar YTL çekmişti. Bono piyasasında ise kurdaki düşüşe rağmen, faizin fonlama maliyetine yakın olması, taze para girişi bulunmaması ve likidite sıkışıklığı nedeniyle açılışa göre önemli bir değişiklik olmadı. Gösterge olan 9 Nisan 2008 vadesinde bileşik faiz yüzde 20,52 oldu.

Avrupa, faizi değiştirmedi

Bir bankacı, “Hâlâ ana etken yurtdışı; ama kırılganlık diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla etkilenmemize neden oluyor.” dedi. Borsa’da yapılan mali operasyon ve Kuzey Kore’nin füze denemelerinin yol açtığı tedirginlikle önceki gün sonunda yüzde 3 değer kaybeden İMKB dün de yurtdışı piyasaları izledi. İlk seansta 34 bin 554 puana kadar gerileyen endeks ikinci seansta Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmemesi ve Avrupa borsalarının artıda olmasının da etkisiyle hafif alışa geçti. 35 bin 777 puana kadar yükselen endeks daha sonra yeniden kâr realizasyonlarıyla aşağı çekilerek gün sonunda 0,89 puan artışla 35 bin 699’dan kapandı.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası yüzde 2,75 olan gösterge faiz oranlarını değiştirmedi. Banka ağustos ayında faiz oranlarının yükselebileceği sinyalini de verdi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, enflasyon konusunda ‘son derece tetikte’ olacaklarını söyledi. Bankanın dünkü toplantısı nedeniyle pariteler gün ortasına kadar dar aralıkta yatay seyir izledi. Kararın ardından paritelerde belirgin bir değişme olmadı. Uluslararası piyasalarda bugün ABD’den açıklanacak haziran ayı tarım dışı istihdam verisi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious