DowJones yükseldi, Asya çöktü

DowJones yükseldi, Asya çöktü.10228
  • Giriş : 24.10.2008 / 09:15:00

Banka iflasları ve hedge fon çıkışının ardından carr-trade pozisyonları kapatılıyor. Asya piyasaları fena karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Global mali krizin piyasalar üzerindeki baskısı bitmek bilmiyor. Banka iflaslarını ardından hedge fonların pozisyon kapatmasıyla sarsılan borsalar şimdide Asaya'dan gelen haberlerle şok oldu! Piyasalar için kaosun yeni adı: Carry-trade! Basit anlatımıyla ucuz maliyetli borçlanarak yüksek getirili enstrümanlara yapılan yatırımların da sonuna gelindi.

JAPONYA MUSLUKLARI KAPANIYOR

Zaten dünyada yüksek getirili enstrüman kalmadı. Japonya'da faizler yüzde 0.50 seviyesinde olduğu için genellikle bu ülkeden yapılan borçlanmalarla Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin tahvillerine ya da hisse senetlerine yatırım yapılarak yüksek karlar elde edilebiliyordu. Piyasalarda yaşanan karmaşa 'para ticaretinin' durmasına neden oldu.

YEN DOLAR KARŞISINDA YÜKSELİYOR

Carry trade pozisyonlarının hızla kapanmasının etkisiyle Japon Yeni, dolar karşısında yüzde 4´e yakın değer kazandı. Yen dolar karşısında 13 yılın en yüksek değerine çıktı. Yendeki yükseliş carry-trade pozisyonlarının daha hızlı kapatılmasında etkili oluyor. Asya'da başlayan bu şok dalgasının bugün Türkiye ve Avrupa piyasalarında da etkili olacağı belirtiliyor.

TOKYO BORSASI ÇÖKTÜ

Tokyo Borsası´nda sert satışlar gelirken Nikkei Endeksi yüzde 7 geriledi. Tokyo´daki olumsuz hava diğer Asya borsalarına da yansıdı. Asya´da endekslerde değişik seviyelerde düşüşler var. Şanghay yüzde 0,6 gerilerken Sydney yüzde 3, Seul & 8 geriledi.

ABD BORSASI ARTI KAPATTI

ABD´de hisseler karışık bir seyrin ardından genelde artıda kapanmayı başarmıştı. Dow Jones 550 puanlık bir aralıkta dalgalandı ve seans içinde yüzde 4 gerilemesine karşın seans sonunda gelen alımlarla yüzde 4 yükselişle kapandı.

PETROL OPEC'İ BEKLİYOR

OPEC toplantısı öncesinde petrol sakin bir seyir izliyor. Dün 1 dolar artarak 67 dolara çıkan petrol bu seviyesini bu sabah da koruyor. OPEC üyeleri bugün Viyana´da iki yıl aradan sonra üretimi kısmayı amaçlıyor. Kısıntının 1 ila 2 milyon arasında olması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*