DP, DYP ismine geri dönüyor

DP, DYP ismine geri dönüyor.13599
  • Giriş : 08.01.2008 / 23:03:00
  • Güncelleme : 08.01.2008 / 23:07:12

Soylu, Demokrat Parti'nin isminin yeniden DYP olacağı sinyalini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DP'nin 4'üncü Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkan seçilen Süleyman Soylu, 'emanetçi' olduğu yönündeki eleştirilere tepki gösterdi. Soylu, DP'nin isminin yeniden DYP olacağı sinyalini de verdi.

Demokrat Parti'nin (DP) yeni Genel Başkanı Süleyman Soylu, merkez sağda birleşmeyi 6 ayın ötesine uzatmamak gerektiğini, siyasetin belirsizliği ve boşluğu kaldırmayacağını belirterek, "6 aylık süreçte bu yapılmalıdır. 6 aylık süre iyi niyet olursa uzun bir zamandır" dedi.

Soylu, gelecek günlerde mayısta yapılacak olağan kongre için takvimi belirleyeceklerini, teşkilatlardaki boşlukları dolduracaklarını ifade etti.

Parti tüzüğünü hemen demokratik bir anlayışla değiştireceklerini belirten Soylu, merkez sağda bütünleşmeyle ilgili olarak, "Şahsi kanaatim; merkez sağa iki parti fazla geliyor. Bizim tarafımızda, gezdiğim 52 ilde birleşmeye yönelik bir eğilimin olduğunu gördüm" dedi.

Bu durumum kendi tabanlarında değerlendireceklerini belirten Soylu, 6 aylık süreçte bunun yapılması gerektiğini söyledi.

Soylu, "yerel seçimlerde halkın önüne yenilenmesini tamamlamış, parti teşkilatlarıyla bütünleşmiş, halkıyla bütünleşmiş, kadın, genç politikalarını oluşturmuş, Türkiye'de yeni bir vizyonu yeni bir heyecanı anlatan bir yapıyı oluşturmalıyız. Milletin önüne yeni bir umut yeni bir öneri koymalıyız" dedi.

Soylu, merkez sağda birleşmenin zor bir konu olduğunu, siyasette iki dokunun birbirine yaklaşacağını, ancak onların yan yana olmalarının birbirinin içine girmesi anlamına gelmeyeceğini belirtti.

"Yeniden DYP olarak değiştirilebilir"

Tabanın DP isminin yeniden DYP olarak değiştirilmesi konusunda olağanüstü, yüksek bir talebi bulunduğunu belirten Soylu, "ancak hem isim değişikliği, hem birleşme hem de tüzük değişiklikleriyle ilgili tabanda ve kamuoyunda araştırmalar yapacağız. Yere sağlam basarak gideceğiz" dedi.

Soylu, tüzük değişikliğinde DYP isminin yenden gündeme gelebileceğini, bu konunun tabanın gündeminde olduğunu ifade etti.

Kendisiyle ile ilgili ortaya atılan "emanetçi" iddialarıyla ilgiliolarak ise Soylu, "bu parti ciddi bir partidir. Bu parti ve misyon emanetçi bir genel başkan taşıyamaz" dedi.

Siyasette bu tip yakıştırmaların olacağını belirten Süleyman Soylu, bu durumundan Tansu Çiller'in de tabanın da büyük üzüntü duyacağını söyledi.

Soylu, partisinin terör sorununa bakışı ve "düz ovada siyaset" tartışmalarına ilişkin olarak ise "bir söz söylendikten sonra içi başkaları tarafından doldurulmaya çalışılıyorsa bu yanlış anlama tabanı zora düşürür. Yani bu tip değerlendirmeler yapılırken çok ince elenip sık dokunmalıdır. Siyaset bunu gerektirir. Çok doğru bir söz yanlış intiba bırakabilir" dedi.

Partinin hesaplarını hemen kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten Soylu, Hazine yardımından yoksun olduklarını anımsatarak, masrafları düşüreceklerini söyledi.

Genel başkan yardımcısı sayısını azaltacaklarını söyleyen Soylu, "Anadolu'da teşkilatımız elektrik parasını vermekte zorlanırken burada bir lüks içerisinde yaşamak ve partiyi böyle idare etmek olmaz. Dün olabilirdi ama bugün yardım yok, tedbirlerimizi alacağız" dedi.

"Genel merkezin yeri değiştirilebilir. Çok masraflı olan bir yerin yükünü taşımak doğru değil. Siyasette mekan önemlidir ama daha önemli olan içinde nelerin üretildiğidir" diyen Soylu, teknolojik gelişmeye uygun bir yapı kurulacağını da ifade etti.

Demokrat Parti'nin, 6 Ocak'ta yapılan olağanüstü kongresinde Tansu Çiller'in desteklediği Süleyman Soylu, DP'nin yeni genel başkanı seçilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious