DP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar yargılanacak

DP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar yargılanacak.13398
  • Giriş : 22.04.2008 / 17:00:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 17:22:11

Demokrat Parti eski Genel Başkanı Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında yargılanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danıştay İdari İşler Kurulu, Mehmet Ağar'ın ''Susurluk Davası'' kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili ''suç işlemek amacıyla örgüt kurma'' suçundan yargılanması yönündeki Danıştay 1. Dairesi'nin kararına yapılan itirazı reddederek, kararı onadı.

Mehmet Ağar'ın 1993-1996 yılları arasında, ''cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek, gıyabi tutuklu sanık Abdullah Çatlı'nın saklı bulunduğu yeri bildiği halde yetkili mercilere haber vermemek ve gizlenmesine yardım etmek; yasalara aykırı olarak Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz'e silah taşıma izin belgesi vermek suretiyle görevi kötüye kullanmak; yasalara aykırı olarak Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz'e hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesini sağlamak suretiyle görevi kötüye kullanmak'' suçlamalarıyla hakkında dava açılması istenmişti.

Danıştay 1. Dairesi de Ağar'ın, ''cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek'' suçu yönünden lüzum-u muhakemesine, Ağar'ın eylemine uyan 5237 sayılı TCK'nın ''suç işlemek için örgüt kurmak'' başlıklı 220. maddesi gereğince yargılanmasına karar vermişti. Daire, Ağar hakkındaki diğer suçlamalar yönünden, 4616 sayılı Şartla Salıverilme, Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun uyarınca karar verilmesini ertelemişti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Daire'nin oy birliğiyle aldığı bu karara Ağar'ın itiraz etmesi üzerine dosya Danıştay İdari İşler Kurulu'na geldi.

İdari İşler Kurulu, Ağar'ın itirazını reddederek, 1. Daire'nin kararını onadı. Kurul, dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Danıştay'ın bu kararı iddianame yerine geçecek.

Mehmet Ağar, vali statüsünde olduğu için suç vasfına göre Yargıtay 8.Ceza Dairesi'nde önümüzdeki günlerde yargılanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious