DP Genel Başkanı Soylu: Demokrasi tehlikede

DP Genel Başkanı Soylu: Demokrasi tehlikede.13599
  • Giriş : 06.04.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 05.04.2008 / 21:06:34

Çanakkale'ye iki günlük gezi düzenleyen Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Türkiye'de demokrasinin tehlikede olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dün Çanakkale'ye gelerek ‘Beyaz Yürüyüş’ adını verdiği siyasi hareketi başlatan DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, bugün Kolin Otel'de basın mensuplarıyla biraraya geldi. Burada yaptığı açıklamada Türkiye'nin üzerindeki tabuları atmaları gerektiğini söyleyen Soylu, “Türkiye sürekli ilerlemek istiyor. Ama sürekli Türkiye'yi yelelerinden tutup ilerlememesi için gayret gösteren hem iç, hem de dış odaklar var. Büyümesin, gelişmesin, kendini aşmasın, özgürleşmesin, demokratikleşmesin diyenler var. Türkiye bunların tamamından kurtulmalı. Sürekli bir takım paranoyalar, tabular, istemezükçü tavırlar ve korkular üzerinden beslenen siyaset senaryoları bu milleti artık bıktırmıştır. Oysa Türkiye yeni ve demokratik bir siyaset anlayışıyla karşı karşıya kalmalı. Bu milletin bir tek ferdi bile bu ülkenin başına gelebilecek her türlü musibeti kendi başına göğüsleme becerisi gösterir. Yeter ki bu millete inanın. Biz bu millete inanan taraftayız. Bu millete inanmayanlar, Türkiye'yi daraltıyorlar. Gelişim ve değişim talebini engellemeye çalışıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yargılanma süreciyle karşı karşıya olduğuna da dikkati çeken DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, bunun bir ara rejim olduğunu söyledi. Soylu şöyle konuştu:
“Herkes sinmiş, laf söylemeye çalışmıyor. Hükümet ‘karizmama bir şey olur mu?’ diye korkuyor. Basın, bölünmüş durumda ve her iki tarafın dengesini tutmaya çalışıyor. İşadamları çok doğal olarak böyle bir sürecin kendileri için risk içerdiğini düşünerek seslendirmiyorlar. Entelektüellerin ve aydınların bir kısmı bunu yazılarında ortaya koyuyorlar ama onlar da bölündükleri için taraf olmuşlar. Burada demokrasi tehlikede. Mesele iktidar meselesi değil. Mesele, Türkiye'nin demokrasisinin tehlikede olduğu. Fakat herkes bir şeyden bir menfaat sağlamaya çalışıyor.”

Türkiye'de yaşananın normal bir süreç olmadığını söyleyen Soylu, 14 Mart'tan sonra Türkiye'nin önümüzdeki yıllarına yönelik yeni bir süreç başladığını söyledi. Soylu, “Bu süreç ne olur onu bilmiyorum. Benim mücadelem bu sürecin demokrasi tarafından, Türkiye'nin lehine yürümesidir. Demokrat Parti'nin mücadelesinin temelinde de bu kararlılık var. Elbette ki 28 Şubat'ta Türkiye'de hemen hiçbir şey anlaşılamamıştır. Ondan sonraki süreç yerine oturmuştu. Bu tip demokrasi dışı kararlılıkların her zaman kendine ait sebepleri vardır. Onun için bizim savunmamız gereken şey demokrasidir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious