DP İzmir İl Başkanı Turhan Arınç'tan çok ilginç bir itiraf

DP İzmir İl Başkanı Turhan Arınç'tan çok  ilginç bir itiraf.10541
  • Giriş : 28.07.2007 / 13:26:00

DP İzmir İl Başkanı Turhan Arınç çok ilginç bir itirafta bulundu: “Kendi üyemiz bile bize oy vermedi”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arınç, Konak, Buca, Bornova, Gaziemir gibi metropol ilçelerinde, kayıtlı üye sayılarından daha az oy aldıklarını belirterek, “Kendi üyemiz bile bize oy vermedi” dedi.

Seçimlerden yenilgiyle ayrılan DP'de moraller bozuk. Yoğun bir propaganda dönemi geçiren DP'liler şimdi de barajın altında kalınmasının nedenlerini tartışıyor. İzmir'de 1'inci bölgeden 50 bin, 2'nci bölgeden ise yaklaşık 58 bin oy alan DP İzmir İl Teşkilatı'nda ise şok yaşanıyor. İzmir'den daha yüksek bir oy oranı bekleyen partililer, hayal kırıklığı içinde. DP İzmir İl Başkanı Turhan Arnıç, bazı ilçelerde üye sayılarından daha az oy almalarına tepki gösterdi. Geçmiş dönemlerde delege yapma hesabıyla partinin sahte üyelerle doldurulduğunu öne süren Arınç, “Bu seçimlerde benliğimizi kaybettik” dedi. Üye kayıtlarının silinip, yenilenmesi gerektiğini dile getiren Arınç, partiye oy verecek üyelere ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

‘HEPİMİZ SUÇLUYUZ’

Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerinin iyi belirlenemediğini öne süren Arınç, GİK üyelerinden bazı isimlerin Mehmet Ağar'ı yanılttığını iddia etti. “Partiyi küçültmek zorundayız” diyen Arınç, “Kayıtlar silinmeli. Tüzük değişikliği yapılmalı. Genel Başkan en fazla 3 kez aday olabilmeli. Bunlar gerçekleşirse partimiz tekrar şahlanır” dedi. Seçimlerde ellerinden geleni yaptıklarını belirten Arınç şöyle konuştu:
“GİK'in düzgün olmaması, düz ova söylemi, başörtüsü meselesi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde meclise girmememiz bizi sıkıntıya soktu. Ayrıca aday belirlemede yapılan merkez yoklaması bizi perişan etti. Genel merkez bize 110 bin YTL yolladı. Bu parayla biz ne yapabilirdik? Ankara rüzgarı olmadan bizim yaptığımız çalışma yetmiyor. Hepimiz suçluyuz. Konumumuzu gözden geçireceğiz.”

CHP'NİN İZMİR'DE SON İKTİDARI

2009'da yapılacak yerel seçimlere kısa süre içinde çalışmaya başlayacaklarını dile getiren Arınç, adaylarını şimdiden belirleyeceklerini söyledi. İlçe başkanlarıyla toplanıp bir durum değerlendirmesi yapacağını ifade eden Arınç, “İlçe başkanlarımızla oturup, konumumuzu gözden geçireceğiz. Vatandaşa kendimizi nasıl affettireceğiz bunları konuşacağız. Fedakarlık gerekirse, bunu ilk önce ben yapacağım” dedi. CHP'nin İzmir'de iktidarının son günlerini yaşadığını kaydeden Arınç, tedbir alınmaması halinde AKP'nin iki sene sonra İzmir Büyükşehiri Belediyesini de alacağını öne sürdü. Arınç, “CHP sadece İzmir'den oy aldı. Sadece gelir düzeyi yaüksek sahil kesiminden oy alabildi. Sosyete partisi oldu” dedi.


DP Üye sayısı Aldığı Oy

Konak 21000 18857
Buca 13000 9630
Bornova 17000 10880
Gaziemir 4100 2701
Selçuk 1500 742
Aliağa 3500 1879
Beydağ 1350 1108
Güzelbahçe 500 554
Kınık 2000 1793
Tire 5500 3796

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious