DP lideri Ağar,başötüsüne serbestlik vaadi verdi

DP lideri Ağar,başötüsüne serbestlik vaadi verdi.13404
  • Giriş : 03.07.2007 / 08:10:00
  • Güncelleme : 03.07.2007 / 08:17:35

DP lideri Ağar, partisinin seçim beyannamesini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

5 milyon kişiye iş sağlayacaklarının belirtildiği 108 sayfalık beyannamede en çarpıcı vaat, üniversitelerde başörtü serbestisi sağlanacağı konusunda oldu.

Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısı ile seçim beyannamesini açıklayan DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın beyannamesinde, sivil bir anayasadan siyasi partiler ve seçim kanunlarında değişikliğe, tam bağımsız yargıdan özgür basına, IMF ile stand by anlaşmasının sona erdirilmesinden vergi adaletinin sağlanmasına kadar pek çok vaat yer alırken DP'nin en çarpıcı vaadi, üniversitelerde başörtü serbestisi sağlanacağı konusunda oldu. Beyannamede, bu konudaki vaat "Üniversiteler özgürlük alanlarıdır. Hiçbir çağda ülkede, üniversite kapıları kıyafetlerinden dolayı toplumun bir kesimine kapatılmamaktadır. DP iktidarında, 'hizmet alan' hiç kimsenin kıyafetine devlet eliyle müdahale edilmeyecektir" şeklinde dile getirildi. DP'nin seçim beyannamesinden bazı başlıklar şöyle:

SİVİL ANAYASA GELECEK

21. yüzyılın büyük Türkiyesi'ne yakışan tam demokratik ve sivil Anayasayı Demokrat Parti iktidarında yaşama geçireceğiz. Siyasi Partiler Kanunu demokratik bir ruhla yeniden kaleme alınacak. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı yeniden düzenlenecek ve siyasi etkilerden uzak tutulacaktır. RTÜK Yasası yeniden düzenlenecek, televizyon yayıncılığındaki tekelleşme ve yabancılaşma engellenecektir.

IMF YERİNE GÖLGE PROGRAM

IMF ile stand by anlaşması yerine "gölge program" uygulanacak. KOBİ'lere verilen teşvikler arttırılacak. 1 milyon yeni KOBİ ve 5 milyon kişiye iş imkanı yaratılacak. Enflasyon % 5'in altına inecek. İstihdam üzerindeki vergi ve sosyal güvenlik yükü azaltılacak. Kurumlar vergisi oranı % 15'e indirilecek.

TMSF TASFİYE EDİLECEK

Asgari ücret vergi dışı bırakılacak. ÖTV yerine Lüks Tüketim Vergisi'ne geçilecek. Özelleştirme ve vergi dışı kaynak yaratılacak. KİT'lerin özelleştirilmesine öncelik verilecek. BDDK kapatılacak, TMSF tasfiye edilecek, SPK kaldırılacak. Teşvik Politikası konseyi kurulacak. Esnaf; Sanatkar ve KOBİ bakanlığı kurulacak.

CANLI YAYIN DAVETİ

DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, seçim meydanlarında "Cumhurbaşkanını seçtirmediler" diyen Başbakan Erdoğan'a canlı yayın çağrısında bulundu. Ağar, "Gelsin canlı yayında tartışalım, millet de görsün" dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın gündeme getirdiği Dubai anlaşması konusunda hükümetin bir an önce açıklama yapmasını isteyen Ağar, seçim beyannamesinde yer alan üniversitelerde başörtü serbestisi vaadini ise "20 sene başörtüsü üzerinden siyaset yapanlar bugün bunun kenarından geçiyor. DP olarak bizim bu konuda bir kompleksimiz yok" sözleriyle savundu. Ağar, AKP ile MHP arasında devam eden "APO polemiği"ni ise "Onlar polemiğe devam etsinler, sonra ben söyleyeceğimi biliyorum. Ancak bu polemiklerle Türkiye bir yere varamıyor" şeklinde değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious