DP lideri Soylu, Baykal'ı eleştirdi

DP lideri Soylu, Baykal'ı eleştirdi.16637
  • Giriş : 07.06.2008 / 16:34:00

DP lideri Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesi'nin, anayasa değişikliğini iptal kararına ilişkin, bir yasama krizinin ortaya çıktığını, yargının, hem yürütmenin, hem yasamanın üstünde bir konuma geldiğini, onları etkisiz bir konuma düşürdüğünü savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin, Şişli İlçesi Olağan Kongresi'ne katılan Süleyman Soylu, kongrede yaptığı konuşmada, ''Beyaz Yürüyüş'' adını verdikleri proje kapsamında, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde halkla buluştuğunu, partisinin artık siyasette güçlü bir alternatif haline geldiğini söyledi.

AK Parti hakkındaki kapatma davasına da değinen Soylu, ''Biz Demokrat Partiyiz. 'Bir siyasi partinin açılmasını, bir siyasi partinin kapatılmasını ancak millet yapar' diyoruz. Ancak siyasi partilerin de kendilerine ait görevleri vardır, siyaseti korumak, demokrasiyi korumak görevleri vardır'' dedi.

Soylu, kendisinin 39 yaşına geldiğini, Deniz Baykal'ın ise 40 yılı aşkındır siyaset yaptığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

''Bir kişi söylesin bakalım, Bu sayın Baykal'ın bir hastanede, bir fabrikada, bir üniversitede kavgadan başka, kaostan başka Türkiye'ye kazandırdığı bir şey var mı?

Birbirlerini bulmuşlar. Birisi dinin siyasallaşması, birisi laikliğin siyasallaşması. Birisi Türkiye Cumhuriyeti'nin devletini, kurumlarını ve milletimizin değerlerini tahrip ediyor. CHP de Baykal önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti devletini, kurumları ve milletimizin değerlerini tahrik ediyor. Bu tahrip ve tahrik politikasından ülkeyi kurtarmak görevi, bu salondaki demokratlarındır.''

DP Lideri Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesi'nin kararına ilişkin olarak da ''Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 148. maddesinde tanımlanan görev tanımının üzerine çıkmıştır. Ve Türkiye'de yasama ile yürütmeyi etkisiz hale getirmiştir. Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla bir yasama krizi ortaya çıkmış, yargı hem yürütmenin hem yasamanın üstünde olmuş, onları etkisiz bir konuma düşürmüştür'' dedi.

Konuşmasında, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın ''yeni bir Anayasa yapılması, senato kurulması'' yönündeki önerilerine de değinen Soylu, ''TBMM Başkanı da artık gücünü kaybeden yasamadan ve yürütmeden medet ummaktadır. Hiç Türkiye'nin bugünkü durumuna çözüm üreten bir yaklaşım değildir. Elbette ki yapılması gereken, yeniden siyasetin, demokrasinin, kuvvetler ayrılığı ilkesinin kendi alanlarında güçlü buluşmasını sağlayabilecek metodu oluşturabilmek'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious