DP lideri Soylu faturayı 82 Anayasa'sına kesti

DP lideri Soylu faturayı 82 Anayasa'sına kesti.11551
  • Giriş : 19.04.2008 / 20:45:00

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, merkez sağın halka alternatif sunamadığı için AK Parti'nin 22 Temmuz seçimlerinde ikinci kez tek başına iktidara geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkez sağın halkın sorunlarına alternatif sunamamasında en önemli etkenin 12 Eylül 1980 askeri darbesi ve 1982 Anayasa'sı olduğunu belirten Süleyman Soylu, 28 yıl önce inkıtaya uğrayan demokrasinin toplumun gen yapısını bozarak insanlara adeta 'deli gömleği' giydirdiğini ifade etti.

Her geçen gün AK Parti iktidarının halk desteğini kaybettiğini ve olası bir seçimde 'ezberi tüketmesi'nden ötürü sandığa gömüleceğini savunan Soylu, hükümetin 3 Kasım 2002 seçimlerinde iktidara geldiğinde Türkiye'nin cari açığının 1,5 milyar dolarken 6 yıl içinde 38,5 milyar dolara yükseldiğini söyledi. DP Genel Başkanı 16 önce Çanakkale'de başlattığı Beyaz Yürüyüşü' sürdürüyor. Antalya'nın Serik ilçesinden sonra Manavgat'a gelen Soylu, turizm şehrindeki iş adamı, turizmci ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO) bir araya geldi.

Türkiye'nin ekonomik ve siyasi yapısıyla ilgili iş adamları ve turizmcilere genel bir bilgilendirme yapan Soylu, 'Yeter! Söz Milletin' diyerek yola çıkan partilerinin, parti kapatılmasına karşı olduğunu ve 'partileri sadece ve sadece halkın sandıkta kapatabileceğini söyledi. Soylu, "İktidarın Avrupa Birliği(AB) girme konusunda samimi görmüyorum. Samimi olan bir hükümet Baş müzakereci olarak atağı bir kişiyi Dışişleri Bakanı yapmaz. Bizimle birlikte 3 yıl önce AB girmede müzakere tarihi alan Hırvatistan 36 madde görüşürken, Türkiye ise daha 6 maddeye görüşemedi. Hükümet, AB kendi iktidarda daha fazla süre kalmak için kullanıyor. AB ülkelerinde siyasetçiler yalındır. Sözleri buz üstüne değil, mermer üzerine kazıyarak yaparlar. Bizim AB'ye ihtiyacımız olduğu gibi AB'ninde bize ihtiyacı var. Çünkü Orta Doğu'nun Kafkaslara giriş anahtarı bizim elimizde" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e kırgın olduğunu ve Köşk davetlerinde partilere karşı adil davranılmadığını öne süren Soylu, yüzde 1 bir oyları olan BBP ve ÖDP'nin genel başkanları çağrılırken 500 bin kişinin oyunu almış bir partinin davet edilmemesini demokratik bulmadığını söyledi.

MATSO Başkanı Dr. Şükrü Vural, odalarında konuşma anısına Soylu'ya Manavgat Şelalesi tablosu hediye etti. Soylu, MATSO ziyaretinin ardında küçük şelalede partilerle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious