DP'de amblem değitirme kararı aldı

DP'de amblem değitirme kararı aldı.8448
  • Giriş : 14.04.2009 / 21:19:00

DP lideri Soylu, GİK toplantısında parti amblemini değiştirme kararı aldıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında parti amblemini değiştirme kararı aldıklarını açıkladı. Soylu, Türkiye haritası üzerinde kırat bulunan amblemin yerine sadece kırat amblemini kullanacaklarını söyledi.

Soylu, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, bugün toplanan GİK Toplantısı'nda, parti ambleminde yer alan Türkiye haritası üzerinde kırat bulunan parti amblemini sadece kırat olarak değiştirilmesinin kararlaştırıldığını belirtti. Türkiye haritası ile kırat yan yana geldiğinde karmaşılık oluşturduğunu belirten Soylu, seçim pusulalarında karmaşıklığın görüldüğünü kaydetti. Soylu, daha önce kullandıkları kırat amblemine dönülmesi kararının GİK üyelerinin tamamının oyu ile kararlaştırıldığını vurguladı.

Soylu, GİK'te ayrıca partinin Ankara'daki mülkleri olan Genel Merkezi binası, Selanik binası ve Celal Bayar Köşkü'nün mevcut olan tüzükteki şekli ile satılmasını daha da zorlaştıran ve olağanüstü bir genel kurul iradesine bırakan bir kararın çok doğru olacağına inandıklarını kaydetti.

Soylu, partinin şeffaflığını ve hesap verebilirliğini ortaya koymak adına bazı kararlar aldıklarını kaydetti. Soylu, son kongrede partinin hesaplarını internetten yayınladıklarına işaret ederek, aldıkları kararla, partinin sır niteliğini taşıyan konuları haricindeki bilgilerin, müracaat halinde açıklanabileceğini kaydetti.

"Partiye ait mülkelerin satışını zorlaştıracak bir kararın alınması bir endişeden mi kaynaklanıyor?" sorusuna Soylu, "Hiçbir tereddütüm yok. Fakat vicdanı olarak bunlar partinin mülkleridir. Bu mülklerin satılmasını sadece seçilmiş bir kurulun değil, aslında yelpazede bütün tabanın sorumluluğu içinde olduğunu ve herkesin rızasıyla olabileceği bir anlayış içerisinde olduğumu söylemek istiyorum. Bütün arkadaşlarımız da buna rıza gösterdi. Daha doğrusu bu bir tavsiye kararından çok büyük kongrede bir tüzük tadilatı, değişikliği olarak büyük kongrenin önüne getirilecektir" dedi.

Demokrat Parti, 2007 seçimleri öncesinde Anavatan Partisi'yle birleşme girişimleri öncesinde ismini ve kırat olan amblemini değiştirmişti. Demokrat Parti'nin amblemi, mülklerin satışı ve hesapların şeffaflığı tüzükte yapılacak değişiklikle mümkün olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*