DP'de 'darbeci Cindoruk' tepkisi

DP'de 'darbeci Cindoruk' tepkisi.13112
  • Giriş : 07.04.2009 / 08:15:00

Yerel seçimler için koyduğu yüzde 5,4'lük çıtayı aşamadığı için istifa kararı alan Soylu'yu ikna edilmeye çalışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün Ankara'da toplanan DP il başkanları, Soylu'yu istifadan vazgeçirmek için deklarasyon yayınladı. Bildiriyi okuyan Ankara İl Başkanı Orhan Ünsal, Soylu'nun genel başkanlıktan ayrılmasını istemediklerini, bu yüzden Genel İdare Kurulu'nun olağanüstü kongre kararını tekrar gözden geçirmesini talep etti.

Soylu'nun ayrılma kararı, en çok partideki demokratik kanadı endişelendiriyor. Bu kesim, Soylu'nun bırakması halinde partide sivil siyasetin mevzi kaybetmesinden korkuyor. Ancak Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar'a konuşan Süleyman Soylu, bu konuda güvence verdi. Soylu, "Bıraktığınızda Hüsamettin Cindoruk ve zihniyeti partiyi ele geçirebilir, buna nasıl engel olacaksınız?" sorusuna şu karşılığı verdi: "Hiç merak etmeyin. Ben bırakıp gidiyorum ama darbeci zihniyet asla partiyi ele geçiremez. Partimiz buna izin vermez. Hüsamettin Cindoruk da olmaz, arkadaşları da olmaz."

Soylu, darbeci zihniyetin partide odaklaştığını ve genel başkanlık sürecinde tümden bir temizliği yapamadığını da belirtti. Bu karşılık partinin demokratik genlerine uygun bir şekilde kodlandığını anlattı. DP lideri, "Partide kalarak mücadele etmek daha doğru yol değil mi?" sorusu üzerine de şu yorumu yaptı: "Haklısınız ama bunun için halkın size yetki vermesi lazımdır. Gittiğim her yerde halktan yetki istedim. Medya bizi görmedi, iş dünyası görmedi, sesimizi duyurmakta çok zorlandık. Ama yılmadan her köşeye gittik. Yüzde 3,75 oy aldık. Yüzde 5,4'lük çıtayı aşabilseydik görürdünüz Demirel'le de, Cindoruk'la da nasıl mücadele ettiğimi. Ama olmadı."

DP, 16 Mayıs'ta olağanüstü kongreye gidiyor. Ergenekon terör örgütünü savunan açıklamalarıyla dikkat çeken Meclis eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un kongre çalışmalarına başladığı ifade ediliyor. Parti liderliği için eski Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'in de ismi geçiyor.

27 Nisan 2007'deki Köşk seçimlerinde Meclis'i boykot eden Mehmet Ağar liderliğindeki DP, 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 5,4 oy oranında kaldı. Ağar istifa ederken, 'beyaz yürüyüş' başlatan Süleyman Soylu, genel başkanlığa seçildi. DP'nin eriyişini yavaşlatan Soylu, yerel seçimlerde yüzde 3,75 oranında oy topladı. 1 il, 40 ilçe ve 109 beldede belediye başkanlığını kazandı. Ancak Soylu, seçim öncesinde yaptığı '5,4'ün altında kalırsak başkanlığı bırakırım.' beyanı doğrultusunda görevi bırakacağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*