DP'li Çıray: Çiftçimiz yabancıların amelesi oldu

DP'li Çıray: Çiftçimiz yabancıların amelesi oldu.18612
  • Giriş : 05.07.2009 / 22:50:00

Demokrat Parti Genel Bakan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, hükümetin tarım politikasını eleştirerek, “AKP Hükümetini destekleyenler, halkımıza en büyük kötülüğü yapmaktadırlar” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DP'nin başkasına değil kendi çiftçisine ve köylüsüne hizmet ettiğini hatırlatan Dr. Çıray, “Demokrat Parti bugün ezilen çiftçinin, üreticinin altın çağlarının adıdır” hatırlatmasını yaptı.

DP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray açıklamasında şunları kaydetti:

“Hükümetin dışa bağımlı politikaları nedeni ile Ege'de tüm ürünler para etmez haldedir. Çiftçiler traktörlerine mazot alamaz duruma düşmüşlerdir. Örneğin; Yunan hükümeti zeytinyağına litrede ortalama 2,5 lira hem üretim, hem de stoklama yardımı yaparken; AKP hükümeti bizim zeytinyağı üreticimize litrede 19 Krş. destek vermektedir.

Türk çiftçisinden destekleme primlerini esirgeyenler, üretimimizin düşmesi nedeni ile ithalata başvurmakta ve böylece yabancı çiftçilerin mahsullerini ithal ederek onlara destek vermektedir. Bu kısır döngüdür. İthalat üretimi düşürmekte, üretimin düşmesi ithalatı arttırmaktadır.

“HERŞEY İTHAL EDİLİR DURUMA GELDİ”

Pamuk tarımının bitirilmiş olması tekstil gibi tarıma dayalı sanayii ve istihdamı da bitirmiştir. İşsizlik artmıştır. Tarım makinaları üreticileri çökmüş, herşey ithal edilir duruma gelmiştir. Kalitesiz pamuk ithalatı sonucunda tekstil ürünlerimizin de kalitesi düşmüş ve tekstilcimiz rekabet edemez hale getirilmiştir. Sırf bu nedenle yıllarca Türk tekstiline konulan kotalar artık önemsiz hale geldiğinden Batılılar tarafından kaldırılmıştır.

Biz Demokrat Parti olarak çiftçimizi kendi topraklarında yabancıların amelesi yapan bu hükümeti göndermeye kararlıyız. DP'nin çiftçi ve üretici nezdinde sicili temizdir. DP, geçmişte olduğu gibi başkasının çiftçisine başkasının köylüsüne değil, “benim çiftçim”e “benim köylüm”e hizmet edecektir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*