DP'li Soylu: Ergenekon rövanş olmamalı

DP'li Soylu: Ergenekon rövanş olmamalı.16637
  • Giriş : 16.07.2008 / 14:13:00
  • Güncelleme : 16.07.2008 / 13:39:16

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, kapatma davasıyla Ergenekon soruşturmasının karşılıklı “rövanş” olarak algılanmasının Türkiye için bir felaket senaryosu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DP Genel Başkanı Soylu, Ergenekon soruşturmasına ilişkin ANKA'ya yaptığı açıklamada, “rövanş” anlayışı uyarısı yaptı. Soylu, “Türkiye’de darbelerle ilgili en ufak bir şüphe ortamı oluşursa sivil anlayışın yapması gereken, iğne ucu kadar endişe bırakmayacak şekilde üzerine gitmesidir” dedi. Hukukun siyasallaşması ve rövanşizim anlayışının tehlikesine dikkat çeken Soylu, “Eğer kapatma davasıyla Ergenekon davası birbirine karşı bir pazarlık, bir al ver süreci, hukuk üzerinden hesaplaşma süreci olarak değerlendirilirse bu Türkiye için bir felaket senaryosudur” diye konuştu.

Soylu, kapatma davasıyla Ergenekon soruşturmasının karşılaştırılmasıyla ilgili olarak da şunları ifade etti:
“Ergenekon davası ve kapatma davası bir al ver sürecine dönüşmemelidir. İkisi de hukukun bağımsızlığı, yargının bağımsızlığı ve herhangi bir siyasal düşünce olmadan yürütülmelidir. Burada savcılarımıza, yargıçlarımıza çok büyük bir ödev düşmektedir. İkincisi bu bir pazarlık sürecine dönüştürülmemelidir. İktidar pazarlığı sürecine dönüştürülmemelidir. Ergenekon davasından sonuç olarak bir şey çıkmaması Türk hukuk sistemini önemli ölçüde zedeleyecektir. Bizim temennimiz şudur. Darbe ile her kim ilişkilenmiş ise bunun sonuna kadar üzerine gidilmelidir"

-"AKP’NİN KAPATILMAMASI TEMENNİMİZ"

AKP’nin kapatılmamasını temenni ettiklerini belirten Soylu, şunları söyledi:
“Bunu da net söylüyoruz. AKP’nin halk nezdinde siyasal bir üslupla cezalandırılması doğrudur. Yani demokratik bir cezalandırma doğrudur. Çünkü, bugün Türkiye’yi getirip toslattığı yer aslında kör bir duvardır. Çıkmaz bir sokaktır. Onun için kapatma davası AKP’ye öyle veya böyle bir hayat öpücüğü olmuştur.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*