DPY ücretini yatırmak için yarın son gün

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (DPY) başvuru ücretini yatırma süresi yarın sona eriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlköğretim okullarının 5, 6 ve 7'nci sınıfları ile orta öğretim okullarının 9, 10 ve 11'nci sınıflarındaki öğrenciler için Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (DPY) başvuru ücretini yatırma süresi yarın sona eriyor.

Adaylar, banka ücretini yatırdıktan sonra 25 mart pazar gününe kadar başvurularını yapabilecek.

Başvuru ve yerleştirme ile ilgili işlemlere ait açıklama ve kurallar, 2007 DPY e-Başvuru kılavuzunda yer alıyor. Adaylar, bu kılavuza Milli Eğitim Bakanlığı'nın ''www.MEB.gov.tr'' internet adresinden ulaşabilecekler.

Sınava, TC veya KKTC vatandaşı olan, bulunduğu sınıfta bir yıldır öğrenim görüyor olanlarla maddi durumu yoksun bulunanlar başvurabilecek.

Devlet parasız yatılılığı halen ilköğretim okullarının 8. sınıfında, orta öğretim okullarının 9,10 ve 11. sınıflarında öğrenim görüyor olanlar, bursluluğu ise ilköğretim okullarının 5,6,7 ve 8. sınıflarında orta öğretim okullarının 9 ve 10. sınıflarıyla Anadolu teknik, teknik liseler ve öğretim süresi hazırlık +4 yıl olan okulların 9,10 ve 11. sınıflarında öğrenim görenler tercih edebilecek.

-BAŞVURU İŞLEMLERİ-

DPY'ye 5,6,7,9,10 ve 11. sınıflarda başvuracak adaylar 10 YTL, ilköğretim okullarının 8. sınıfından başvuracak adaylar ise OKS ile birlikte 20 YTL sınav ücretini kılavuzda belirtilen banka şubelerine yatıracaklar. Mektup, elden, internet bankacılığı veya EFT yoluyla sınav ücreti tahsil edilmeyecek.

Adaylar, sınav ücreti yatırma işlemi için bankaya herhangi bir havale ücreti veya benzeri bir gider ödemeyecek.

Sınav ücreti, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu kapsamına giren adaylardan alınmayacak.

Sınav başvurularının yapılabilmesi için öncelikle adayın e-okul sistemine kayıtlı olması gerekiyor. Başvuru işlemleri sınav ücretinin yatırılmasından bir gün sonra ''www.MEB.gov.tr'' ile ''oks2007.MEB.gov.tr'' adreslerinden bireysel ya da okuldan yapılabilecek.Başvuruların geçerli sayılabilmesi için okul müdürlüğü tarafından sistemden onaylanması gerekiyor.

Başvurular, 23 Mart Cuma günü mesai bitiminde sona erecek.

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinden devlet parasız yatılı veya burslu okumak isteyen adayların sınav başvuruları, 26 Mart-15 Nisan tarihleri arasında Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) ile birlikte yapılacak.

-SINAV-

İlköğretim okullarının 5, 6 ve 7'nci sınıfları ile orta öğretim okullarının 9, 10 ve 11'nci sınıflarındaki öğrenciler, 6 Mayıs Pazar günü DPY'ye girecek.

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinden devlet parasız yatılı veya burslu okumak isteyenler ise 10 Haziran Pazar günü OKS'ye girecek.

Sınav sonuçları, 20 Temmuz Cuma günü ''www.MEB.gov.tr'' ile ''oks2007.MEB.gov.tr'' adreslerinden açıklanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious