Dr. Taşçı: "Keneye dikkat"

Dr. Taşçı:
  • Giriş : 29.05.2007 / 22:37:00

KKKA hayvanlardan insanlara geçen öldürücü viral bir enfeksiyon hastalığıdır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hayvanlardan insanlara geçen öldürücü viral bir enfeksiyon hastalığı; ani başlayan ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kırgınlık, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtilerle başlıyor. Bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikâyetler de görülebiliyor. Daha sonra bu belirtilere vücudun muhtelif yerlerinde görülen kanamalar eşlik edebiliyor.
Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, hastalıktan korunmada kullanılabilecek etkin ve uygulanabilir bir aşı ile hastalıkta kullanılabilecek etkili bir ilâç mevcut olmadığını söyledi. Başta kan ürünleri kullanılmak üzere destek tedavi, tedavinin temelini oluşturduğunu ifade eden Dr. Ali Taşçı, bu nedenle, hastalıktan korunmada uygulamaların oldukça büyük bir önem arz ettiğini ifade etti.

Kenelerin olduğu alanlarda bulunan kişilerin, vücutlarını düzenli olarak kene yönünden muayene etmeleri gerektiğini ifade eden Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Taşçı, "Kene mevcut ise, bir cımbız yardımıyla kene vücuda yapıştığı yerden tutularak, koparmadan ve patlatmadan çıkartılmalıdır. Keneler mikrobu (virüsü), vücuda yapıştıktan hemen sonra vermeyip, bunun için belirli bir süre gerektiğinden bu husus çok önemli olmaktadır. Kene üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı, kolonya vb.) kesinlikle dökülmemeli ve keneler sigara veya kibrit gibi fiziksel yöntemlerle uzaklaştırılmaya çalışılmamalıdır. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, hastaya ait kan ve diğer vücut sıvılarına temas ile de bulaşabildiğinden, hastanın yakınları ile hastane çalışanlarının, gerekli korunma önlemlerini almadan (eldiven, maske vb.) hastalarla temas etmemeleri gerekmektedir. Kenelerin bulunduğu alanlara gidildiğinde pantolon paçaları çorap içine alınmalıdır. Giysiler, kenelerin vücuda ulaşamayacağı şekilde olmalıdır. Böcek kaçıran olarak bilinen ilâçların kullanılmaları kenelerin vücuda yapışmasını önlemeye yardımcı olabilir. Hayvanlarda bulunan kenelere yönelik olarak ilâçlarla mücadele edilmesi ve bu ilâçlamaların zamanında yapılması sağlanmalıdır." dedi

Hayvan barınaklarının, kenelerin yaşayamayacağı şekilde sıvanması, badanalanması ve ilâçlanmasının çok önemli olduğuna değinen Dr. Taşçı, hayvanlarda bulunan kenelerin elle temizlenmemesi ve kenelerin patlatılmaması gerektiğini söyledi. Kenenin patlatılması sırasında, parmaklardaki çiziklerden veya keneye ait parçaların göze sıçraması ile de hastalığın bulaşabileceği unutulmaması gerektiğini ifade eden Taşçı,Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi, sağlık kuruluşlarından alınabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious