DSÖ'den Bakan Akdağ'a ödül

DSÖ'den Bakan Akdağ'a ödül.10372
  • Giriş : 08.07.2008 / 23:10:00

Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ), ''Dünya Tütüne Hayır Günü'' kapsamında Bakan Akdağ'a Ulusal Tütün Kontrol Programı geliştirilmesine yönelik çalışmaları nedeniyle ödül verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Swiss Otel'de düzenlenen ödül töreninde konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tütün ürünlerinin zararlarına karşı Hükümet'in sürdürdüğü kararlı çalışmaların vatandaşlardan olduğu kadar uluslararası kamuoyundan da takdir gördüğünü belirtti. Akdağ, bu ilgi ve takdirin azimlerini daha da arttırdığını ifade etti.

Tütün ürünlerine karşı mücadelenin 90'lı yılların ortalarında başladığını belirten Bakan Akdağ, 2004 yılından itibaren ise yeni bir döneme girildiğini ve Türkiye'nin Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesini imzaladığını anımsattı. Bu sözleşmeden sonra eylem planı hazırladıklarını ve adım adım bu planı uyguladıklarını anlatan Akdağ, DSÖ'nün de bu süreçte kendilerine ciddi destek verdiğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da programa ciddi ölçüde destek verdiğini belirten Akdağ, ''Sayın Başbakan'ın önderliği, bu konudaki üstün desteği, bugün geldiğimiz noktanın en önemli sebebidir. Türk Halkı huzurunda bir kere daha Sayın Başbakanımız'a teşekkür etmek istiyorum. Onun desteği olmasıydı bu noktaya gelemezdik'' dedi.

Toplumun da Ulusal Tütün Kontrol Programı'na destek verdiğinin altını çizen Akdağ, daha önce yaptıkları araştırmalarda vatandaşların yüzde 85'inin sigara yasağına destek verdiğini tespit ettiklerini söyledi. Sigara içenlerin yüzde 70'inin de programı desteklediğini anlatan Akdağ, uygulamadan sonra vatandaşların desteğinin giderek arttığını kaydetti.

Çalışmalarının ana amacının, sigara içenleri cezalandırmak olmadığına dikkati çeken Akdağ, ''Kişilerin kendi evlerinde sigarayı yasaklamadık, ama sevinerek görüyoruz ki bir çok anne baba çocuklarının yanında, kapalı alanlarda sigara içmiyorlar. İnsanların çok önemli bir kısmı bunun başkalarına zararı olduğunu gördükleri için çocuklarını, yakınlarını da bu zararlıdan korumaya çalışıyorlar'' diye konuştu.

-SIRA ŞİŞMANLIKTA-

Hastalık yükünü önemli ölçüde arttıran 3 etken bulunduğunu, bunlarının AIDS virüsü, şişmanlık ve sigara olduğuna işaret eden Akdağ, AIDS virüsünün Türkiye'de çok yaygın olmadığını ancak şişmanlık ve sigarayla ilgili ''savaş bayrağını'' açtıklarını söyledi.

Önümüzdeki günlerde şişmanlıkla ilgili eylem planı hazırlayacaklarını bildiren Akdağ, toplum olarak sigara ve şişmanlıkla savaşmaya devam edeceklerini kaydetti. Bakan Akdağ, yaşam biçimini, geleceği şekillendiren şişmanlık konusunda da toplumun ciddi bir desteğini alacaklarını umduklarını vurguladı.
-DSÖ AVRUPA DİREKTÖRÜ DR. DANZON-

Sigarayı ''sessiz katil'' olarak nitelendiren DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Marc Danzon da dünyada yapılacak en iyi şeyin gençlerin bu tehlikeden korunmasını sağlamak olduğunu söyledi. Türkiye'deki Ulusal Tütün Kontrolü Programı ile yapılmak istenenin de bu olduğunu belirten Danzon, yapılan uygulamaları gördüğünde çok mutlu olduğunu kaydetti.

Sigara konusundaki çözümün tutarlı ve kapsamlı politikalar olduğunu ifade eden Danzon, eğitimin, bilginin ve bunları destekleyecek mevzuatların önemine vurgu yaptı.

Türkiye'nin programı uygulamada çok kararlı olduğunu gördüklerini kaydeden Danzon, programın çok hızla tamamlandığını, bunun da sağlam adımlarla uygulamaya geçildiğinin göstergesi olduğuna işaret etti.

Danzon, daha sonra Bakan Akdağ'a ödülünü verdi.

Bakan Akdağ da Avrupa'da ve Türkiye'de sağlık alanında yaptığı katkılardan dolayı Danzon'a teşekkür plaketi sundu.

Akdağ'ın elinden plaketini alan Danzon, ofisinde Galatasaray amblemi bulunduğunu, bu plaketi de onun yanına koyacağını söyledi.

Danzon, Türkiye'ye Avrupa Şampiyonası'nda meydana getirdiği titreşimden ötürü teşekkür ettiğini belirtti.

Ödül törenine TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl ile Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek ve DSÖ yetkilileri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*