DSP, atamaları Meclis'e taşıdı

DSP, atamaları Meclis'e taşıdı.6830
  • Giriş : 28.11.2007 / 12:24:00

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a göreve başlamasından itibaren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan atama kararlarının sayısını ve bu atamaların hangi kıstaslara göre yapıldığını sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, hükümet tarafından büyük bir kadrolaşmaya gidildiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan atama kararlarını Meclis gündemine taşıdı.


DSP'li Yağız Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlı'na verdiği soru önergesinde, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanmayan atama kararların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından itirazsız onaylandığını belirtti. Bu durumun hükümet tarafından büyük bir kadrolaşmaya gidildiği görüşünü güçlendirdiğini ifade eden Yağız, "Kaldı ki, hükümetinizin, bu atamalardan önce bile Cumhuriyet tarihinde bugüne dek görülmedik bir partizanlık yaptığı iddiası da kamuyu en çok endişelendiren bir durum olarak ortaya çıkmaktadır' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün göreve başlamasından bu yana kaç kişinin atamasının gerçekleştirildiğini soran Yağız, önergesinde şu sorulara yer verdi:


'-Atamalarda hükümetinizin ve Başbakan olarak şahsınızın gözettiği kıstaslar nelerdir?


-Önceki Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer tarafından itiraz edilen isimler üzerinde hükümetinizin ve hükümet başkanı olarak sizin ısrar etmenizin nedeni ya da nedenleri nelerdir?


-Bu kişiler tereddüt edilecek kişilerse ve bu tereddüt devletin ilgili birimleri tarafından önceki Cumhurbaşkanı'na iletilmişse, bugünkü Cumhurbaşkanı'na verilen ve tereddüt veya kuşku içermeyen bilgilerin hangi birimler tarafından verilmiş olabileceği konusuna, istihbarat biriminin bağlı olduğu makamın başkanı olarak açıklık getirebilir misiniz?


-Bu atamaların dışında AKP'nin iktidara gelmesinden bu yana devletin kurum ve kuruluşlarında kaç kişi görevinden alınmış ve bunların yerine kaç kişinin ataması yapılmıştır? Görevden almalar ve yeni atamalar, ilgili yasa ve yönetmeliklerin yanı sıra devletin teamüllerine de uygun mudur?


-Atamaların kamuda kuşkuyla karşılanmasından; partizanlık ve kadrolaşma olarak algılanmasından herhangi rahatsızlık duymuyor musunuz?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious