DSP 4 belediye başkanlığı alabildi

DSP 4 belediye başkanlığı alabildi.6830
  • Giriş : 30.03.2009 / 10:33:00

DSP, bir önceki seçimlere göre oy oranını artırsa da dört merkez dışında başarı gösteremedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DSP bu seçimde parti olarak varlık gösteremese de adaylarıyla yine kalelerini kaybetmedi. Aksine Ordu'yu da listesine ekledi.

Bu seçimde DSP 2 il ve 2 ilçede belediye başkanı çıkardı. AKP'nin kazanmak için gözünü diktiği illerden biri Eskişehir'in iddialı adayı Yılmaz Büyükerşen bir kez daha büyükşehir belediye başkanı oldu.

Yılmaz Büyükerşen oy oranını yükselterek üçüncü kez belediye başkanı seçildi. Büyükerşen 1999'daki seçimde yüzde 44 oy aldı, 2004'te oyu 44,8'di. Büyükerşen oy oranı bu seçimde daha da artırdı. Böylece DSP, kalesi Eskişehir'de yine kazanan parti oldu. Büyükerşen şeçim zaferini kutladı.

DSP bir başka il Ordu'da da seçimi kazandı. CHP'den DSP'ye geçen Seyit Torun 2004'te belediye başkanı seçildi. Torun bu seçimde de başarısını sürdürdü yine başkanlık koltuğuna oturdu.

DSP'nin ilçe belediyelerinde elde ettiği en önemli başarı kuşkusuz İstanbul Şişli'de Mustafa Sarıgül'ün kazandığı zafer oldu. CHP'den olaylı şekilde ihraç edilen Sarıgül büyük bir törenle DSP'ye katılmıştı.

Geçen seçimde yüzde 70'e yakın oy alan Sarıgül bu kez aynı oy oranını koruyamasa da başkan seçilmeyi başardı. Yaklaşık yüzde 55 oy oranıyla üçüncü kez başkanlık koltuğuna oturdu. Sarıgül yine CHP'yi eleştirdi.

DSP'nin ilçelerde başkanlık çıkardığı bir başka il de Diyarbakır. Çermik ilçesinde Mehmet Akdağ DSP'nin adayı olarak ilçe belediye başkanı seçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*