DSP ile mutabıkız

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Deniz Baykal: DSP ile mutabıkız cevap bekliyoruz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yaptığı açıklamada, ’DSP’nin işbirliği önerisini kabul ettik, DSP yetkili organlarının cevabını bekliyoruz’ dedi.

CHP lideri Deniz Baykal CHP ile DSP arasındaki görüşmelerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

Toplumun bu konuda baskısı var. İki partinin de birleşmesine yönelik iki partinin de anlayışı var. Bu anlayışı yansıttık. Biz tek çatı altında olmasını arzu ettik. Bunun daha fazla güven veren bir durum olacağını anlattık. Siyasi simgelerini anlayışını ortaya koyan bir çatı olması gerektiğini savunduk.

DSP’deki arkadaşlarımız örgütsel olarak bunun mümkün olmayacağını, birleşmenin sadece seçim işbirliği olması gerektiğini söylediler. Biz de onların tekliflerini kabul ettik. Ona göre birleşmeyi kabul ettik. DSP’nin seçim işbirliğini esas alan önerisini çalışmaya başladık. Bu konuda çok olumlu bir sonuca ulaştılar. seçim işbirliğinin nasıl gerçekleşeceği konusunda ortak bir anlayışı ortaya çıkmıştır.

Geldiğimiz noktada seçim işbirliği modelinin DSP yetkili organlarında kendi yetkili organlarında değerlendirilecektir. Mutabakata varılan seçim işbirliği modeli üzerinde DSP kararını verdiği anda bu işbirliğini yapmaya hazırız.

Üzerinde anlaşılan CHP’nin modeli değildir. Onların istediği model üzerinde çalıştık. Ancak bu çalışmanın bir siyasi bütünleşmeye doğru gitmesini diliyoruz. Ayrışmaya değil bütünleşmeye doğru gidişe vesile olmasını diliyoruz. Bu temenni her iki kesimde de var.

Bu bir sayısal pazarlık sonucu ortaya çıkmış bir beklentisi yoktur. Herkesin sosyal demokrat hareketi güçlendirmek için her türlü ortak harekete hazır. Aday belirleme konusu el birliği ile olacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious