DSP lideri Sezer, Erdoğan'a yüklendi!

DSP lideri Sezer, Erdoğan'a yüklendi!.12452
  • Giriş : 10.09.2008 / 02:49:00
  • Güncelleme : 09.09.2008 / 21:43:39

Zeki Sezer, Başbakan Erdoğan'ın basın özgürlüğünü, demokrasiyi içine sindiremediğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, bazı ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği İzmir'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Deniz Feneri e.V. haberi nedeniyle Doğan Grubu'nu ve Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ı hedef alan açıklamalarını değerlendirdi. Sezer, Başbakan'ın demokrasiyi, basın özgürlüğünü içine sindiremediğini ifade etti. Sezer, “Doğan'ın söylediği gibi bazı yanlış uygulamalar varsa hükümet olarak bunun gereğini yaparsın. Yapmıyorsan suç işliyorsun. Eğer haklı girişimler var da bunu engelliyorsan yine suç işliyorsun. Başbakan'ın yaptığı budur” dedi.
Başbakan'ın korku imparatorluğu kurmaya çalıştığını söyleyen Sezer, “Türkiye'de seçimle iş başına gelmiş ama korku imparatorluğu yaratıp, diktatörlük heveslisi olduğunu gösteren bir başbakan, hükümet görev başında. Türkiye'nin demokrasisi, geleceğimiz ve toplumsal huzur açısından tehlikeli buluyorum” diye konuştu.

BASKI UYGULUYOR

Başbakan Erdoğan'ın ruhunda "tek adamlı" yönetim anlayışı olduğunu vurgulayan Sezer, Erdoğan'ın her yaptığını doğru olduğunu sandığını iddia etti. Sezer, “Başbakan her yaptığı doğru olduğuna kendisini inandırmış ki kendisini eleştiren herkese, kuruma acımasız, ağır saldırılarda bulunuyor. Bunun ötesinde baskı uyguluyor. Hükümet olmanın, başbakan olmanın bazı imkanlarını kullanarak bunu yapıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil” diye konuştu. Sezer sözlerine şöyle devam etti:
“Sansürcülük Türkiye'de yeniden basına dayatılıyor. Bu, yasada yapılan değişikliklerle bu hale getirildi. Ayrıca fiilen de sansür uygulanıyor. Baskı, tehdit, şantaj uygulaması ile sansür yapılıyor. Oysa Başbakan, demokrasi sözcüğünü ağzından hiç düşürmüyor. Basın özgürlüğü yoksa, demokrasi de yoktur.”

DENİZ FENERİ

Deniz Feneri'nin Almanya'daki faaliyetleri ve oradaki suçlamalarla ilgili 22 Mayıs 2008'de DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macip'in Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması üzerine TBMM'ye soru önergesi verdiğini hatırlatan Sezer, soru önergesinin hala yanıtlanmadığını söyledi. Sezer, “Başbakan, başkalarına bağırmak yerine, o soru önergesini neden cevaplamadığını açıklasın. Soru önergesini cevaplamak zorunda. DSP, Deniz Feneri konusunu, yanlış uygulamalarını ilk gündeme getiren partidir. Ne kadar önemli bir konunu üzerine gittiğimiz anlaşıldı. Fakat basın o zaman gereken ilgiyi göstermedi” dedi. Almanya'daki yargı süreceni yakından takip ettiklerini dile getiren Sezer, isnat edilen suçların mahkeme kararıyla kesinleşirse, çok vahim bir durumun ortaya çıkacağını ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*