DSP lideri Sezer'den Başbakan'a tepki, rektörlere destek

DSP lideri Sezer'den Başbakan'a tepki, rektörlere destek .9630
  • Giriş : 22.09.2007 / 21:22:00

Ordu'da bir basın toplantısı düzenleyen DSP lideri Zeki Sezer, Başbakan'a tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ordu'da bir basın toplantısı düzenleyen DSP lideri Zeki Sezer, Başbakan'a tepki göstererek ''Bir ülke de rektörler anayasa ile ilgili konuşmayacaksa ne için konuşacaklar'' dedi.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ''Bir ülke de rektörler anayasa ile ilgili konuşmayacaksa ne için konuşacaklar'' dedi. Sezer, bir açılış için geldiği Ordu'da parti binasında basın toplantısı düzenledi.
Anayasa çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sezer, anayasaların toplumsal mutabakat metni olduklarını söyledi. Hazırlanmakta olan taslağın hazırlanış şeklini eleştiren Sezer, ''Sivil anayasa yapmaya çalıştıklarını söyleyen AK Parti'liler üç beş kişiye bunu sipariş ediyorlar.
Bu siparişten sonra son söz Başbakan'ın oluyor. Düşünün ki bir Anayasa hazırlanıyor son söz Başbakanın oluyor. Oysa anayasalar toplumsal mutabakat metnidir'' dedi. Hazırlanan anayasa taslağında köklü değişikliklere gidildiğini belirten Sezer, şunları söyledi: ''Kurucu iradenin felsefesinden Türkiye'yi çıkarmak istiyorlar. Bir anayasa bir partinin anayasası olarak o ülkeye dayatılırsa anayasa olmaktan çıkar.
AK Parti Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaptığı dayatmanın aynısı şimdi yine sözüm ona hazırladıkları sivil anayasa ile Türkiye'nin gündemine oturtmayı başardı. İnsanlarımızın inançlarını savunan siyasetçiler bu ülkede sorun olmaya devam ediyor. Bizim insanımız bütün çoğunluğu ile dinine bağlıdır. Kirli siyasetçilerden ülkemizi kurtardığımız zaman demokrasimiz de kurtulacaktır.''
Yeni anayasa taslağının hazırladıktan sonra herkesin görüşüne açılmasının ve tartışılmasının ise bir anlamı olmayacağını ifade eden Sezer, ''Sayın Başbakan diyor ki, 'Yeni sivil Anaya hazırlandıktan sonra herkesin görüşüne ve fikrine sunulacak' hazırlandıktan sonra artık bunun tartışılmaya ve birilerinin fikrine sunmaya gerek yok. Hazırlanış yönü ile baştan aşağı yanlışlarla dolu bir yöntem'' diye konuştu.

-REKTÖRLERİN GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLAMASI...-
Yeni anayasa taslağıyla rektörlerin görüşlerini açıklamasının ise demokrasi içinde son derece doğal olduğunu belirten Sezer, şöyle devam etti: ''Rektörler görüşlerini açıkladılar, sonuç ortada. Bir ülkede rektörler anayasa ile ilgili konuşmayacaksa ne için konuşacaklar. Her zaman demokrasiden bahseden sayın Başbakan bunu açıkça belirtiyorum ki demokrasi ile alakası yok, demokrat da değildir.
Zaten dayatılmaya çalışılan tek kişi yönetimi ön görülüyor. Bütün yetkiler Başbakana veriliyor. Böyle demokrasi olmaz, böyle demokratlık hiç olmaz.'' Sezer, anayasaların toplumsal mutabakat metni olduklarını yineleyerek, sağlıklı bir demokrasi için her kesimin görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious