DSP lideri Zeki Sezer: "Bence Gül aday olmayacak"

DSP lideri Zeki Sezer:
  • Giriş : 02.08.2007 / 17:14:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Abdullah Gül'ün adaylığını yorumlayarak, ''Bence, Gül aday olmayacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezer, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün adaylığının dayatılmasının gerginliğe yol açtığını ifade eden Sezer, Cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçilmesi gerektiğini söyledi. Sezer, ''Sayılar dikkate alınmadan geniş bir uzlaşma aranmalı'' dedi.

Abdullah Gül'ün, ''Benim herhalde meydanların işaretini görmezlikten gelecek halim yok'' şeklindeki sözlerini de eleştiren Sezer, ''Gül'ü istemeyen meydanlar da vardı. Cumhurbaşkanının, sadece kendi meydanlarına değil, bütün meydanlara eşit uzaklıkta olması lazım. Eğer Gül, 'benim seçilmem için verilmiş oylar' diyorsa, o zaman sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan seçilmemiş demektir. Erdoğan'a haksızlık edilir'' diye konuştu.

Sezer, ''DSP'nin, eşi türbanlı bir Cumhurbaşkanına itirazı var mı?'' sorusuna, ''Normalde başörtüsü diye bir sorunumuz yok. Bu dönemde eşi türbanlı bir Cumhurbaşkanı'nın oraya çıkmaya çalışması, yeni gerginliklere yol açabilir. Bunu yapmada ısrarlı olmamaları, merkeze geldiklerinin bir göstergesi olacaktır. Bu dönem için Cumhurbaşkanının eşinin türbanlı olmamasını tercih ederiz'' yanıtını verdi.

''Gül, Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?'' sorusu üzerine Sezer, ''Bence, aday olmayacak. Toplumun gerilmesine izin vermeyecek'' dedi.

Sezer, bu süreçte Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'nin bazı gerçeklerini gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious