DSP Lideri Zeki Sezer: Laiklik aç karnına korunmuyor

DSP Lideri Zeki Sezer: Laiklik aç karnına korunmuyor.8571
  • Giriş : 24.05.2008 / 10:49:00
  • Güncelleme : 24.05.2008 / 10:55:43

Zeki Sezer, Türkiye"de demokrasinin vazgeçilmezlerinin başında “laiklik" anlayışının geldiğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

“Aç karnına laiklik olmuyor" diyen Sezer, “Laikliği korumak için diğer konuları öne almamız lazım. Sen adamı aç bırakıyorsun sonra da "laiklik elden gidiyor bana oy ver" diyorsun. Yok böyle bir şey, dünyanın hiçbir yerinde olmaz" dedi.

Sezer, güncel gelişmelere ilişkin ANKA"nın sorularını yanıtladı. Demokrasilerde sorunu çözmesi gereken kurumun siyaset olduğuna işaret eden DSP Lideri Sezer, ancak Türkiye"de temel sorunun “siyaset" anlayışında olduğunu vurguladı. “Türkiye"de siyaset sorun üretiyorö diyen Zeki Sezer, “Bu siyaset anlayışını, bu siyasi yapıyı değiştirmedikçe sorunları aşmamız zor gözüküyor. Günlük siyaset çıkar ilişkilerin ötesine çıkmamız lazım" dedi.

Günümüz siyasetçilerinin “kutsal değerler" üzerinden siyaset yapmayı “siyaset olarak görmesini eleştiren Sezer, şunları söyledi:

“Birileri din üzerinden siyaset yaparken, birileri de sadece Atatürk ve Laiklik üzerinden siyaset yapıyor. Din üzerinden siyaset yapanlar dine zarar veriyor. "Bana oy vermeyenler Atatürk"e ve Laikliğe karşıdır" görüntüsü verenler de Atatürk"e ve laikliğe zarar veriyorlar. Kutsal değerlerimizi hepimizin üst değeri olarak kabul edip, ekonomide, eğitimde, sağlıkta ve dünyayla olan ilişkilerde farklı bir noktaya Türkiye"yi taşımamız lazım. Başka konularda projesi olmayan, ekonomide bir çözüm ortaya koymayan, ufku olmayan, vizyonu olmayan insanlar en kolay yol olarak o kutsal değerleri siyasete alet ediyorlar. Bundan bir an önce vazgeçilmesi lazım."

LAİKLİK VAZGEÇİLMEZİMİZ

DSP Lideri Sezer, “laiklik ve demokrasiö tartışmalarını da değerlendirdi. "Aç karnına laiklik olmuyor" diyen Sezer, şöyle konuştu:

“Laiklik vazgeçilmez. Demokrasinin vazgeçilmezlerinin başında laiklik geliyor. Laikliği korumak için diğer konuları öne almamız lazım. Sen adamı aç bırakıyorsun sonra da "laiklik elden gidiyor bana oy ver" diyorsun. Yok böyle bir şey, dünyanın hiçbir yerinde olmaz. Aç insanlarla laiklik korunamıyor. Onun için kusura bakmasın Türkiye"de bazı solcu geçinenler, bu anlayışlarıyla solu küçültüyorlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious