DSP: Öğrenci affı cesaret ister

DSP: Öğrenci affı cesaret ister.10255
  • Giriş : 17.06.2008 / 10:06:00

DSP Genel Sekreteri Masum Türker, üniversiteden ilişiği kesilen ve af talep eden eski öğrenciler tarafından kurulan Eğitim Hakkı Platformu (www.ogrenciaffi.org) temsilcileri ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türker, öğrenci affı çıkarmanın cesaret işi olduğunu belirterek, “Bu cesareti hükümet gösterebilir mi bilmiyorum” dedi.

DSP Genel Sekreteri Masum Türker, Eğitim Hakkı Platformu (www.ogrenciaffi.org) temsilcilerini makamında kabul etti. Türker platform temsilcilerine, “Biz DSP olarak ilkesel anlamda öğrenci affının çıkarılmasını doğru buluyoruz. Değişen koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Belli aralıklarda öğrenci affının çıkarılarak sorunların telafi edilmesi gerekir” dedi. DSP’nin Meclis’te kanun çıkaracak sayısal gücü olmadığına işaret eden Türker, “Açıkçası muhalefetten hiç bir parti bu konuya öncülük etmez. Sorunun çözümünde tek adres hükümet partisidir. Çıkması ya da çıkmaması hükümetin inisiyatifindedir. Ama böyle kanunları çıkarmak cesaret işidir, bu cesareti hükümet gösterebilirmi bilmiyorum. Biz zamanında çıkardığımız kapsamlı bir öğrenci affıyla bu cesareti gösterdik” dedi.

-“DSP OLARAK SONUNA KADAR ÖĞRENCİ AFFINI DESTEKLİYORUZ”-

Türker, öğrenci affını hükümetin Meclis gündemine taşıması halinde “nasıl bir kanun teklifi verirlerse versinler” sonuna kadar destek olacaklarını söyledi. AKP’nin öğrenci affı konusunda 330 milletvekilini tamamlayamayacağı korkusu olabileceğine işaret eden Türker, “Böyle düşünüyorlarsa sayımız oranında biz tamamlarız. Bu konuyu polemik konusu yada siyasi malzeme olarak kullanmayız” dedi.

-“ERDOĞAN’IN GÖNLÜ OLMADAN ÖĞRENCİ AFFI ÇIKMAZ”-

DSP’nin iktidar partisi olduğu dönem defalarca öğrenci affı çıkardığını kaydeden Türker, af niteliği taşıyan düzenlemelerin 330 oyla kabul edilmesi değişikliğini de DSP’nin yaptığına dikkat çekti. Türker, bu düzenleme ile amaçlarının öğrenci affı düzenlemelerinde toplumsal mutabakatın sağlanması olduğunu kaydetti. Türker, “Ama Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam'ın yada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönlü olmadan bu iş olmaz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious