DSP: Sözün bittiği yerdeyiz

  • Giriş : 13.10.2008 / 18:25:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer başkanlığında 11 Ekim Cumartesi günü toplanan Parti Meclisi toplantısının ardından bir bildiri yayınlandı. Bildiride, son Aktütün saldırısı hatırlatıldı ve 'Sözün bittiği yerdeyiz'" denildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Başkanlığında 11 Ekim'de toplanan Parti Meclisi toplantısına ilişkin bir bildiri yayınlandı.
Bildiride, toplantıda ekonomik kriz, terör, işsizlik ve yerel seçimlerin ele alındığı bildirildi. Toplantıda, “Reel Sektörün Sorunlarını ve Dünyada Yaşanan Finans Krizinin Etkilerini İncelemek”, “Hükümetin İzlediği Ekonomik Politikaların Yol Açtığı Sosyal Sorunları İncelemek” ve “Güvenlik, Ekonomi, Sosyal Kültürel Kalkınma Sorunlarını İncelemek” amacıyla 3 ayrı komisyon kurulmasına karar verildi.
“Sevgili Halkımıza” başlığı ile yayınlanan bildiride Aktütün Karakolu'na ve Diyarbakır'da güvenlik güçlerine yönelik saldırılar hatırlatıldı ve “Sözün bittiği yerdeyiz!” denildi. Terör olaylarının neden olduğu toplumsal gerginliklere dikkati çekilen bildiride, “Biz bir ve bütünüz, et ile tırnak gibiyiz. Halkımızın köken, din, dil gibi bir takım farklılıklarını vatandaşlarımız arasında bir ayrışmaya dönüştürmemek, benzerliklerimizi öne çıkarmak ve saldırgan davranışlarda bulunmaktan kaçınmak, ülkemizin birliği ve bütünlüğü için esastır” denildi.

DSP PM bildirisinde şunlar dile getirildi:

“Sınırlarının güvenliğini, yurttaşlarının can ve mal güvenliğini sağlayamayan, güvenliğimizi başka ülkelerin iradesine, iznine ve insafına teslim eden ve teslim olan AKP ülkeyi yönetemez. Bu kabul edilemez teslimiyetçi anlayışı reddediyoruz. Terörü destekleyen, himaye eden, azgınlaştıran ve müttefikimiz olduklarını iddia edenleri de bölgedeki sözde yönetimle sarmaş dolaş olmayı, siyasal çıkar nedeniyle yürüten bugünkü iktidarı da uyarıyoruz. Bu böyle gitmez.”

-FEODALİTE YIKILMALI-

Bildiride, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da gerçekleştirilmesi gerekli acil yatırımlar konusuna da dikkat çekildi. Teröre kaynaklık eden, bölgenin çağdışı feodal düzeninin yıkılmasının yaşamsal önem olduğuna vurgu yapılan bildiride özetle şunlar belirtildi:
“Ne yazık ki bölgede yaşanan toprak ağalığına, köleliğe, şeyhliğe dayalı bu feodal düzene, AKP'nin inanç sömürüsüne ve ayırımına dayalı, feodal ortaçağ siyasal anlayışı eklenmek istenmektedir. Sınır güvenliği kesin olarak sağlanmalıdır. Bu amaçla bir 'Güvenlik Duvarı'nın kurulması doğru olacaktır. Yeni bir 'Sınır Güvenlik Projesi' zaman yitirilmeksizin yaşama geçirilmelidir. Koruculuk sistemi gözden geçirilmelidir. TBMM de kabul edilen tezkerenin gereği yapılmalı, zaman yitirerek, kamuoyunu oyalayarak tezkerenin etkisi zayıflatılmamalıdır. Terörün uyuşturucu, kaçakçılık ve ticari finansman kaynakları kurutulmalı, bu alanda uluslararası diplomaside başarı sağlanmalıdır. Bunun için de kararlılık çok önemlidir. Tarım ve toprak reformu gerçekleştirilmeli, yabancılara toprak satışı yasaklanmalı, GAP tamamlanmalıdır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*