DSP: Ülkeyi Baykal'dan kurtaracağız

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP Lideri Deniz Baykal'ın ana muhalefet olmanın gereklerini yerine getirmediğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sezer, “Eğer, Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, Baykal da ‘Meydanlar bana kaldı’ diye sevinecekse bu millet bunun hesabını sandık başında soracaktır. Demokratik solcular olarak bu ülkeyi ve CHP'yi Baykal'dan kurtaracağız” dedi.

Zeki Sezer, Denizli'de Merkez Spor Salonu'nda yapılan partisinin il kongresine katıldı. İki adayın yarıştığı kongrenin yapıldığı salonu yaklaşık bin 500 partili doldurdu. Zeki Sezer, yoğun programı nedeniyle il kongresindeki konuşmasının hemen ardından Ankara'ya döndü.

Sezer, coşkulu partililere yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanısıra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a da yüklendi. Deniz Baykal'ın ana muhalefet olmanın gereklerini yerine getirmediğini söyleyen Sezer, şunları söyledi:

“Recep Tayyip Erdoğan'ı başbakan yapan Deniz Baykal, şimdi nasıl oluyor da Cumhurbaşkanı olmasını engellemeye çalışıyor. Bugüne kadar Baykal'ı olağan bir iş yaparken hiç gören var mı? ‘Cumhuriyet elden gidiyor’ diye feryat kopararak oy avcılığı yaptı. Şimdi de Tayyip'i Cumhurbaşkanı seçtirip meydanı boş bulmak istiyor. Bir de cumhurbaşkanlığı konusunu askere havale ediyor. Asker vatan savunması yapar siyaset yapmaz. Siyaset siyasetçilerin işidir. Böyle solculuk olmaz. Sorunların çözümü meydanlardır, halkın içindedir. Baykal nerede? Deniz Baykal maalesef samimi değil. Eğer, Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, Baykal da ‘Meydanlar bana kaldı’ diye sevinecekse bu millet bunun hesabını sandık başında Baykal'a soracaktır. Demokratik solcular olarak bu ülkeyi ve CHP'yi Baykal'dan kurtaracağız.”

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Cumhurbaşkanı olamayacağını iddia etti. Sezer, Erdoğan'ın Anayasa'nın cumhurbaşkanlığı tanımlamasıyla ters düştüğünü ileri sürerek şöyle devam etti:

“Başbakan, Cumhurbaşkanı olmayı çok istiyor. 4.5 yıldır sürekli ayrımcılık yapıyor. Cumhuriyet'in temel değerlerini yıprattı. Bağımsız yargıyla kavga etti. Ülkenin birlik ve bütünlüğünü zedeledi. Ülkenin batısına ay yıldızlı bayraklar astırıp ülke sevdasından söz ederken, doğusunda Barzani ve Talabani'ye teslim oldu. Toprakları teker teker gözden çıkardı. Kıbrıs'ı bile gözden çıkardı. Sadece Erdoğan değil, Erdoğan gibi düşünen birisi de Cumhurbaşkanı olamaz. Hırsızlık, yolsuzluk ve terör aldı başını gidiyor. Başbakan doğru söylüyor, başbakanlık yan gelip yatma yeri değil. Bunlar ülkeyi satıyor, birilerine peşkeş çekiyor. Cumhurbaşkanı olmak istiyor, çünkü kaçıp kurtulmak istiyor. Cumhurbaşkanlığı kaçıp kurtulma yeri değildir.”

Partililer Zeki Sezer için ‘Başbakan Sezer’ tezahüratları yaparken, ‘Çiftçiyi kurtar Sezer’ diye tempo tuttu. Sezer de “Biz iktidar olacağız Türk çiftçisi Ecevit dönemlerinde olduğu gibi rahat nefes alacak, çiftçinin onurunu kurtaracağız” diye konuştu. Sezer, çok sayıda partiliyyle tokalaştıktan sonra Denizli'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious