DSP: "Yargıtay'ın uyarısı yerinde"

DSP:
  • Giriş : 18.01.2008 / 13:36:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın türban uyarısını değerlendirdi ve ''Yalçınkaya yaklaşan tehlikeye dikkat çekiyor. Son derece yerinde bir açıklama'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sezer, parlamentoda DSP'li milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısında, "türban" tartışmalarını değerlendirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin türban sorununun çözümüne yönelik dün yaptığı açıklamadan büyük kaygı duyduğunu ifade eden Sezer, MHP'yi anlamakta zorlandığını söyledi.

Sezer, yeni gerginlikler yaratılmasından endişe duyduklarını belirterek, "Yeni bir hamleyle, MHP sadece hizmet alanların değil sunanların da kıyafetlerinin serbest bırakılmasını önererek, sorunu dahada içinden çıkılmaz hale getirmiştir, getiriyor" dedi.

Türkiye'de insanların inanç ve kültürüne bağlı olduğunu; laik demokratik çağdaş cumhuriyetle de hiçbir sorunu bulunmadığını belirten Sezer, sorunun anayasa ile çözülemeyeceğini, konuyu böyle ele almanın çözümsüzlük ve kargaşa yaratacağını söyledi.

Sorunu, inanç üzerinden siyaset yapan siyasetçilerin yarattığını ileri süren Sezer, "Çekin elinizi insanımızın inancından, başörtüsünden... Sorunu çözmek için yasaya, anayasaya değil, hoşgörüye ihtiyacımız var" diye konuştu.

"Tehlikeye dikkat çekiyor"

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya'nın, dün yayınladığı bir bildiri oldu. Bu bildiri bir anlamda, 'kapatma uyarısı' şeklinde yorumlandı. Nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine Sezer, sorunun siyaset ve demokrasi içinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Sezer, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Yalçınkaya, son derece duyarlı bir şekilde yaklaşan tehlikeye de dikkat çekiyor. Son derece yerinde bir açıklama. İnsanları birbirine düşürecek girişimlerde bulunmak büyük sıkıntı yaratır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious