DSP'de gitmek mi zor kalmak mı?

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

DSP yönetimi, CHP'yle ittifak konusunda teşkilatı ikna etmekte zorlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP lideri Deniz Baykal'ın 'Partiyi kapatıp gelin' şartından vazgeçip seçim ittifakı için açık çek vermesiyle gözlerin çevrildiği DSP lideri Zeki Sezer, parti tabanında CHP-DSP ittifakına karşı ortaya çıkan 'duygusal direnci' aşmaya çalışıyor. İl başkanlarını Ankara'da toplayan Sezer, görüşmelerin sürdüğünü ve 'hakkaniyetli' bir sonuç alacaklarına inandığını söyledi.
Baykal'ın önceki gün solda bütünleşme için parti kapatma koşulunu yumuşatması ve "DSP'nin istediği doğrultuda işbirliğini kabul ettik, cevap bekliyoruz" açıklaması, CHP-DSP ittifakının önünü açmıştı. Sezer, DSP Parti Meclisi'nde görüşülen 'CHP çatısı altında seçime girme' teklifini dün de il başkanlarıyla değerlendirdi. Sezer, ittifaka karşı çıkan örgütünü ikna için "DSP'yi kapatmaya kimsenin gücü yetmez. Bu istenseydi bir dakika bile CHP'yle görüşmezdik" dedi. Bülent Ecevit'e ve DSP'ye 'duygusal bağlarla bağlı' DSP'lilerinse parti yönetimine, "Milletvekili seçilmek için partiyi satıyorsunuz, Ecevit'in emanetine ihanet ediyorsunuz. DSP asla kapatılamaz" diyerek tepki gösterdiği öğrenildi.

'Aday olamam' korkusu
İttifaka yönelik bir başka itiraz da CHP'yle muhtemel bir işbirliği halinde listelerde yer bulamayacağından kaygı duyan bazı milletvekilliği bekleyen partililerden geldi. DSP'yle ittifak yapmayı veya DSP listelerinden aday olmayı planlayan SHP, 10 Aralık Hareketi temsilcileriyle Celal Doğan ve Hikmet Çetin 'le parti kurmaya çalışan Mustafa Sarıgül gibi isimlerin de DSP-CHP ittifakını engellemeye çalıştığı ileri sürüldü. Bazı isimlerin DSP yöneticilerini telefonla aradığı belirtildi.

Hakkaniyetli sonuç alacağız
DSP teşkilatını ikna etmek için yoğun çaba harcayan genel başkan Zeki Sezer ve genel sekreter Ahmet Tan'ın bir-iki gün içinde CHP'ye yanıt vermesi bekleniyor. DSP lideri Sezer, dünkü il başkanları toplantısı sonrasında şunları söyledi: "Çalışmalar sürüyor. Türkiye zorda, seçim dönemini sağlıklı geçirmemiz gerekiyor. Toplumun bütün kesimlerinin parlamentoda hakça temsil edilmesine çalışıyoruz. CHP ile görüşmeleri iyi niyetle sürdürüyoruz. Hakkaniyetli bir sonuç alacağımıza güveniyoruz. Örgütümüz her zamankinden kararlı, bilinçli ve inançlı çalışıyor."
DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan da, DSP'nin seçimlere katılmamasına ilişkin kararın Parti Meclisi mi yoksa Kurultay tarafından mı verilmesi gerektiği konusunda bazı farklı değerlendirmeler yapıldığını, hukuki bir sorun yaşanmaması için bunun ayrıntılı bir şekilde değerlendirildiğini belirtti.
Siyasi partilerin kuruluş amacının seçimlere katılmak olduğunu belirten Tan, "Seçimlere katılmamak ciddi bir durum. Bunun siyasi ve hukuki altyapısının titizlikle hazırlanması gerekiyor. Parti kamuoyunu bilgilendirmek, onların bu güç birliğini sahiplenmesini sağlamak durumundayız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious